| Dopejkfd a întrebat:

Daca iau proteine si nu merg la sala sunt sanse sa ma ingras? Ce proteine imi recomandati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Daca iei proteine pure NU da ei asa zise hardgainere care au in compozitie carbohidrati (special zaharuri) +proteina atunci da sunt sanse.
foarte multi gresesc spunand ca fac sala ca sa se ingrase sau cazul tau ca ia proteine fara sa faca sport.
eu zic ca rezultatele in cazul tau sunt nule si nu vad de ce ai lua proteine, ca sa te ingrasi? ai nevoie de calorii mai multe decat pana acum.
daca pana cum consumai 2000 de calorii cu 2500 de calorii pe zi te vei ingrasa.
nu ti-as dori sa te ingrasi am fost supraponderal (atentie nu gras) de cand ma stiu, ce am vrut eu? sa fiu mai slab dar si mai definit.
uite ca tu vrei sa te ingrasi, omul nu este niciodata multumit asa cum este el.
daca esti prea slab, incepe sa faci sala sa mananci cum trebuie, sa te odihnesti etc rezultate nu vei avea niciodata stand pe canapea.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu sunt sanse cu proteine, deoarece proteina este recunoscuta ca-ti "topeste" grasimea din corp, slabaindu-te, dar iti intareste musculatura.
Din pacate, doar cu poteina, nu poti sa te ingrasi, dimpotriva, slabesti vazand cu ochii.
De aceea sunt si atat de multe diete bazate pe proteina, pentru slabit masiv.
Fa sport si mananca sanatos: vegetale, carbohidrati si proteina, in 3 parti egale, ca sa poti sa castiga kg in plus, dar punandu-le uniform si sanatos.

| Constantin_Alexandru_1992 a răspuns:

Nu, proteina ajuta la repararea tesuturilor si la cresterea acestora, ca sa obtii acest efect ai nevoie de 2g/proteine pe kg, pentru a te ingrasa ai nevoie de mai multe calorii, si pentru a te ingrasa trebuie sa mananci din cei 3 macronutrienti nu doar proteine, trebuie si carbohidrati si grasimi!

| bavl a răspuns:

Sa nu uitam ca proteinele de care vorbim aici sunt un supliment alimentar. asta fac...suplimenteaza lipsurile alimentatiei tale. Cu o cupa de zer izolat normal nu o sa te ingrasi sigur...dar de ce vrei sa iei proteine, in primul rand?