| Girly97 a întrebat:

Daca iau StresControl pentru a ma ajuta sa tin sub control emotiile la examen, dupa cat timp as putea sa consum alcool (sampanie pentru a sarbatori reusita)? Se poate macar un paharel in seara respectiva dupa examen?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Acum inteleg ce a vrut sa zica gabicoo referitor la tine ca sofer, credeam ca este rautacios. Insa analizand faptul ca ai pus sute de intrebari pe aceeasi tema, draga mea nu esti facuta pentru condus, nu tai eu aripile cuiva, noi romanii suntem niste increzuti, si eu sunt asa si tu si mai toti suntem asa...de aceea cand cineva iti spune adevarul, devine dusmanul tau!

Ezitarea ta poate costa veti!
In trafic ai nevoie de o mana de fier, sa stii ce sa faci si cum sa faci, ori daca esti o sperioasa si o sensibila, crezi oare ca traficul acesta infernal din tarisoara noastra este pentru tine?
Astazi am avut o situatie de viata si de moarte si am zeci de ani de condus si cateva sute de mii de km, se pare ca nu a fost suficient, fata de altii inca am nevoie sa-mi ascut mai mult reflexele, unii fac Romania-Italia cu ochii inchisi si au deja cateva milioane de km la activ parcursi!

Ori noi, ne-am obisnuit sa fim in tara asta stapani desi uitam ca noi suntem o tara de sclavi independenti! Suntem sub papuc UE cum erau stramosii nostri sub turci! Asta nu ne face independenti! Ce mancatorie spune Constitutia "lui Napoleon" e vrajeala!

De ce mai iau mereu de tara asta din care si eu fac parte, la noi vin meltenii cu masinile cumparate de parinti la facultate si liceu, la elvetieni, nemti etc (adica aia de la care cumparam noi taranoii masinile vechi) aia se duc cu bicicleta la facultate sau cu mijloacele de transport in comun! Si aia aveau masini straine premium cand noi nu auzisem de AC pe masina!
Aia care ne dau noua ajutoare de somaj sau cateo paine cand suntem foamea in gat la munca in afara, aia stau in chirie majoritatea, noi suntem proprietari majoritatea aici, desi unele dintre proprietatile de aici fac mai putin decat un porsche vechi de 7-8 ani!

Ce am vrut sa zic cu asta, inteleg ca suntem romani si asemeni etnicilor rromi de la noi in tara, avem "grade" si impresii de smecheri si atunci cand suntem nimeni!

De aceea vrem toti acest permis si masina la scara si bogatul si saracul, vrea si prostul si desteptul!
Dar nu toti sunt facuti sa fie soferi! Asta nu realizam noi, noi care avem un instinct inascut al sclavului independent! Noi suntem tari si mari si tot noi suntem sub papuc strain, cum esti tare si mare cand altii iti dau energie cu portia si tu traiesti ca stat din imprumuturi UE si SUA!?
E ca ala care te injura si desi il calci in picioare tot continua sa te denigreze, asa imi este neamul asa suntem toti!
De aceea nu acceptam cand suntem buni la ceva si cand nu suntem, cand ar trebui sa avem permis si cand nu!
Nu e o joaca condusul! Anunt toti copiii!
Nu esti cool, ca ti-a lua mama bmw si te spargi in figuri la scoala, esti un alt fraier care vei avea zero realizari mai tarziu.
In timp ce altii au facut MIT sau Sorbona si acum despica atomul in 2 si il cauta de electroni! Aia genii nu s-au gandit sa ia parmis la 18 ani ci cum sa devina cineva in viata, noi incultii ne dorim sa ne afisam ca suntem mai tari unii ca altii!
Si eu tot incult!
De asta nu acceptam ca sfat > sa nu dam de permis daca suntem fara reflexe, fara talent si fara aptitudine de a conduce!
De asta marleti maraie ca toata lumea este libera sa faca orice! Toata lumea e libera sa faca orice atata timp cat nu pun in pericol pe altii! Pana la un punct!
Eu zic ca toti ar trebui sa ne cunoastem capacitatea de a putea face un lucru sau nu si sa ne dam seama ca nu suntem capabili si sa renuntam atunci cand cautam 1000 de scuze si 1000 de produse care sa ne faca sa fim ceea ce altii au innascut!
Daca am nevoie de o pastila sa nu imi fie teama, de alta sa ma concentrez, de unul care sa calce pedalele in locul meu, de altul sa imi spun cum schimb trepte, de altii care sa ma invete sa nu fiu o persoana ezitanta cand condus, de altii care sa ma fereasca de pericole, atunci nu e mai simplu sa abandonez ideea?
Oamenii destepti stiu cand si unde sa se opreasca!
E valabil si pentru permis si pentru alte lucruri din viata de zi cu zi!

| johnnny123 a răspuns:

Pe de o parte ești atât de terorizată de examen încât ai nevoie de pastile ca să te calmezi, pe de altă parte ești atât de convinsă că-l vei lua încât plănuiești deja șampania... Nu se cam bat cap în cap cele două?

Dacă ești atât de sigură că-l vei lua, atunci nu ai de ce să ai emoții. Iar dacă nu ești sigură că-l vei lua, atunci nu ai de ce să plănuiești șampania.

| gabicoo a răspuns:

Las-o baltă cu șoferia.
Nu este pentru tine.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Atăt timp căt nu iei antibiotic. poți bea oricănd și oricăt

| LaviniuA a răspuns:

Din cate vad in prospect e supliment alimentar. Nu scrie nimic referitor la alcool.
Numai ca daca bei alcool, s-ar putea sa te ia depresia/anxietatea de la el happy Bea o bere 0% ca soferii happy

| Dani2345678 a răspuns:

Si daca nu iei examenul, ce sarbatoresti?