| AnneM123 a întrebat:

Daca iei orice tratament si bei alcool e ceva rau? Sau doar la antibiotice face rau? Am tratament cu myo sun si nu este antibiotic. deci pot bea alcool daca sunt la un party? Dupa cate ore?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Alcoolul anuleaza efectele pastilelor, iar in unele cazuri, poate avea reactii adverse urate.
Trebuie sa intrebi farmacistul daca consumand alcool poti lua si medicamentul myo sun.
In general nu se poate bea alcool pe toata durata tratamentului, nu vorbim de ore aici, ci de saptamani sau luni, atat cat dureaza tot tratamentul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este un produs natural, dar în medicament este în cantitate mare, care are efect mai puternic în organism, decât l-ai lua din alimente. Acest efect puternic în sine, este o perturbare a proceselor fiziologice normale din organism. El este în final poocesat de ficat. La fel și alcoolul. Acolo se întâlnesc ambele ca o otravă care trebuie eliminată. Astfel fără alte contraindicații scrise în prospect, îți chinui ficatul. Chiar dacă nu simți asta, ficatul tău va fi chinuit.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Exista sansa sa te doara stomacul, capul si astfel de parti.

Incearca sa nu le combini. Dar nu o sa mori.

| Catrice a răspuns:

Nu,nu poți.

| Donsavas a răspuns:

Este doar un supliment. Poti bea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui sa scrie in prospect asta

| AureliusTPU a răspuns:

Daca iei tratament si bei acool sunt sanse destul de mari sa mori pentru ca ar fi o otrava.Nu lua daca mai vrei sa traiesti

| anonim_4396 a răspuns (pentru AureliusTPU):

Zice unu care nu a baut mai mult de o bere in viata lui
Boschetarii care amesteca mona cu aurolac si pastile pe jos iti fac cu mana

| AureliusTPU a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca stii tu cat am baut eu alcool nu o sa iti vina sa crezi.Eu zic ca te ia o ameteala foarte mare si dupa te doare capul.Sunt sanse sa mori daca nu stiai.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AureliusTPU):

Si cu mancare sau saliva te poti ineca si muri
Asta nu inseamna ca ii spui omului sa nu manance ca moare

| AureliusTPU a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am scris ca `SUNT SANSE` nu ca mori direct sau nu mai stiu ce

| DataScience a răspuns:

Ala e un supliment alimentar, n-are legatura cu substante care te ajuta sa nu mori si care pot interfera datorita alcoolului. Dar daca tot planuiesti sa ramai insarcinata bea foarte putin, daca inca nu te-ai apucat de facut copii poti sa bei cat ai chef, eu de exemplu nu am baut alcool in viata mea, are un gust groaznic de prost, dar sunt cateva benficii cum ar fi rezveratrolul din vin rosu(100 ml sunt deja prea multi) care iti prelungesc cu cativa ani rata de viata daca nu ajungi sa bei mai mult decat cantitati mici.