| Joker3134 a întrebat:

Dacă îi pica cuiva o cărămidă în cap poate sa moara gen de la etajul 3?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Depinde de zona unde cade caraminda, si unghiul caramidei. Inaltimea prea putin. De murit greu.

| RAY a răspuns:

Da,oasele craniului sunt mult mai sensibile ca alte oase, desi DA

suntserios
| suntserios a răspuns:

Și de la jumate de metru dacă ii cade poate sa moara

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cam da, depinde care e mai tare, capul sau cărămida.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Clar.

| CarcotasulVesel a răspuns:

Au ajuns oameni la urgente cu un cutit infipt in cap si au supravietuit
si oameni care au cazut in baie si au murit

deci, depinde daca ti-a venit tmpul, mai exact, depinde cum te-a lovit caramida (cu o suprafata, cu o muchie, cu un colt, etc.), exact unde te-a lovit si cat de tare (buna calitativ) era caramida, de tipul caramizii (unele sunt asa de moi ca se sparg la impact), etc.

deci, depinde de soarta/noroc, si prostie (nu ai voie pe santier fara casca de protectie)

| Gaby212 a răspuns:

Categoric,da! Etajul 3 ar veni undeva la 10-12 metri inaltime, iar craniul este destul de sensibil la traumatisme atat de puternice.In cel mai fericit caz s-ar forma un hematom, iar persoana in cauza ar putea sa orbeasca(afectarea nervului optic) si sa ramana cu pierderi grave de memorie.Repet,in cel mai fericit caz...
Dar mai probabil este sa moara ca urmare a hemoragiei intracraniene.

Răspuns utilizator avertizat
| Gaby212 a răspuns (pentru Joker3134):

Depinde...Daca e un Nokia din 2002 sau un iphone x. In primul caz s-ar putea sa ii faci o gaura verticala din cap pana in alta zona laughing
Daca e iphone...Pluteste,ca are wireless happy

| crud a răspuns:

Sa moara gen-ul de la etajul 3? "Limba noastra-i o comoara". Se pare ca a fost adanc ingropata.

| richasian a răspuns:

Da,adică o cărămidă e destul de grav că e foarte grea, însă sunt șanse doar să își piarda memoria, dar șansele astea sunt foarte mici

| Razvan262005 a răspuns:

Si de la 2 metrii daca e sa cada, poate sa moara...

| Razvan262005 a răspuns:

Daca e sa cada si de la 2 metrii poate murii.