| Hehehahah a întrebat:

Salut. Stăteam și mă întrebam. Dacă tatăl cuiva a murit tânăr (probleme la ficat... Idk), și fiul sau poate sa moara tot tânăr? Sau nu este vreo regula in acest sens?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Depinde cum i sa tras genetica daca are mai mult adn de la femeie atunci sansele sant mici sa pateasca la fel ca individul mort. ADN-ul e tras de la ambii parinti si se distribuie in valori diferite nu in masura egala de acolo celulele care raspandesc boala

| Eireann a răspuns (pentru mgtow):

Ai o sursa stiintifica care sa sustina aceasta teorie?
Avem 46 de cromizomi - 23 de la mama si 23 de la tata deci 50/50. O noua descoperire spune ca avem mai mult ADN in comun cu mama din cauza mitocondriilor celulare.
Exista boli ereditare si pentru unele exista teste care pot sa fie facute. Consiliera genetica poate sa le prezinte potentialilor parinti care sunt riscurile. Sunt anumite boli gen Huntingtons care apar in cazul tuturor cu respectiva mutatie, altele arata o predispozitie dar nu o certitudine ca o sa dezvolti boala. Mai sunt si factori sociali: de exemplu daca stii ca ai in familie o anumita boala o sa fii mai atent - screening-uri mai dese, mers la doctor cand apar primele simptome, metode preventive.

| mgtow a răspuns (pentru Eireann):

Nu are cum sa fie 50 - 50 de la amandoi unul din ei da mai mult adn decat celalalt, celulele bolnave din adn se activeaza cand imunitatea scade pe la batranete sau daca duce o viata de toata jena. Se fac probe de modificare adn pentru a naste un copil sanatos tun, cand vor reusii numai bogatii o sa aiba sansa la asa ceva. Cu cat mai mult and rau are mai repede prinde boala ereditara.

| Eireann a răspuns (pentru mgtow):

ADN-ul nu are celule ci se gaseste in celule si e compus din nucleotide. Luam 50% de la fiecare parinte - unele trasaturi sunt domniante, altele sunt recesive si au loc si mutatii spontane care te fac unic. Dar daca ai dovezi care sustin altceva, poti sa imi dai un link?

| moriorinvictus a răspuns (pentru Eireann):

Nu e 50/50 adn ul din mitocondriile paterne nu intra in structura embrionului asadar toate bolile mitocondriale pe care mama le are o sa le aiba si copilul

| Eireann a răspuns (pentru moriorinvictus):

"Women inherit:
From Mom:
2, 875,001, 522 bp atDNA + 156, 040, 895 bp X-DNA + 16, 569 bp mtDNA = 3, 031, 058, 986 bp
From Dad:
2, 875,001, 522 bp atDNA + 156, 040, 895 bp X-DNA = 3, 031, 042, 417 bp
Percent from Mom:
(3, 031,058, 986 bp) / (3, 031,058, 986 + 3, 031, 042, 417 bp) = 50. 0001%
Men inherit:
From Mom:
2, 875,001, 522 bp atDNA + 156, 040, 895 bp X-DNA + 16, 569 bp mtDNA = 3, 031, 058, 986 bp
From Dad:
2, 875,001, 522 bp atDNA + 57, 227, 415 bp Y-DNA = 2, 932, 245, 506 bp
Percent from Mom:
(3, 031,058, 986 bp) / (3, 031,058, 986 bp + 2, 932, 245, 506 bp) = 50.8%"
Deci nu e chiar 50/50 dar cu ADN ul mitocondrial este un pic mai complicata situatia.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde. Tatal meu a murit de ficat la 47 de ani. Eum am trecut de 60 cu mult.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca tatal a murit de cancer la ficat, fiul este predispus sa faca aceasta boala, dar daca evita alcoolul, excesele alimentare cu mancare nesanatoasa si odihna de noapte, are sanse sa nu faca niciodata nimic rau la ficat.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu e o regulă, poate el a moștenit-o pe mama sau s-a născut cu un sistem imunitar mai bun. Orice boală are mai mulți factori, nu doar ereditatea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce a avut. Bunicu meu a murit de hepatita dar aia nu ramane in familie decat daca e hepatita lunga

| TheStrategist a răspuns:

Nu e o regulă