| Marceltst a întrebat:

Am 1, 75 si 70kg si incerc sa slabesc pana la 60kg. Ideea e ca am avut 80kg si cu toate ca toti spun ca 70kg la 1.75 e o greutate normala inca am burta. Fac sala de mai multe ori pe saptamana si mananc doar odata pe zi. Slabesc cam 200/300g pe zi. Credeti ca se vor vedea rezultate cand ajung la 60 kg? Fac mult cardio la sala si exercitii speciale pentru burta. Astept propuneri sau experiente

10 răspunsuri:
| Emazio a răspuns:

Eu am 1, 76 si stiu ca greutatea recomandata este in jur de 71-76 kg, faptul ca ai burta in cazul asta nu tine de greutate, cred ca de genetic.

| peanutbutter32 a răspuns:

Nu faci bine, afla cate calorii trebuie sa consumi(gasesti tu pe net) si scazi 200 doar, nu mai mult.
Nu vrei sa-ti pierzi muschii, nu-i asa? daca slabesti atat de mult inseamna ca iti pierzi muschii. trebuie sa tai din carbohidrati ca sa slabesti si sa bagi multe proteine ca sa reduci pierderea cat mai mult posibil. 40 de minute cardio dupa ce termini atrenanemtele la sala cred ca ajung. asta dureaza ceva. daca slabesti prea repede inseamna ca nu faci bine

| Marceltst explică (pentru peanutbutter32):

Am inceput sa beau si proteine tocmai de asta pentru ca la sala nu antrenez doar cardio fac si pentru masa musculara. 0.40g pe kg. Nu prea ma omor eu cu carnea si de asta. Incerc sa creez masa si sa slabesc grasimile. Cam cat ar trebui sa slabesc pe zi pentru a slabi doar grasime?

| peanutbutter32 a răspuns (pentru Marceltst):

Cam 500 de grame pe saptamana ar trebui sa dai jos, depinde cum te antrenezi. ca sa scapi de burta trebuie sa faci mult cardio, sa iti bata inima repede.
Eu daca as fi in locul tau as adauga 300-400 de calorii in plus si as mai lua in greutate pana la 80-85 kg ca sa sa cresc masa musculara apoi as reduce caloriile cu 300 si as mari doza de proteine la 1gram per kg astefal in cat sa slabesc pana la 70 de kg si sa raman cu masa musculara si sa scap de grasime

| Marceltst explică (pentru peanutbutter32):

Am vazut ca si un kg pe saptamana e sanatos, sa incerc?

| peanutbutter32 a răspuns (pentru Marceltst):

Cu cat esti mai gras cu atat slabesti mai repede, tu nu esti asa gras, trebuie sa dai jos vreo 5-10kg deci nu are rost, slabeste incet si sigur

| Marceltst explică (pentru peanutbutter32):

10kg in 2 luni e bine?

| peanutbutter32 a răspuns (pentru Marceltst):

2-3 maxim 4 kg pe luna

| peanutbutter32 a răspuns (pentru Marceltst):

Apropo, trebuie sa iti strangi burta, te-ai obisnuit sa stai asa si de asta pare mare, stai cu burta stransa in fiecare zi, o sa te obisnuiesti si nu o sa simti diferenta

| peanutbutter32 a răspuns:

Apropo, sper ca nu consumi zahar sau alte prostii, ai grja ce bagi in corpul tau, fa-ti cont pe myfitnesspal, e o aplicatie super care iti spune ce ai consumat si asa stii sigur