| lory14 a întrebat:

Daca imi lacrimeaza ochii, ma dor si uneori vad in ceata trebuie sa port ochelari? Am uitat sa precizez ca am si dureri de cap.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

90% da. Simptomele se datoreaza efortului facut de ochii tai sa se adapteze incat sa vezi in ciuda unui viciu de refractie (care poate fi corectat prin purtarea de ochelari).

Elianna
| Elianna a răspuns:

Psibil sa fi alergica la ceva, sau intr-adevar sa ai nevoie de ochelari, daca nu vezi bine si te dor ochii.Ma mir ca nu te doare si capul, ca se manifesta si asa cand nu vezi bine! Dar o vizita la oftalmolog ar fi foarte indicata.

| Corina a răspuns:

Faptul ca vezi in ceata, ca-ti lacrimeaza ochii si te dor, asociate cu durerile de cap sunt simptome clare ale unei afectiuni oftalmologice, care necesita de obicei ochelari. Dar cel mai bun diagnostic ti-l poate pune un specialist oftalmolog, asa ca mergi cat mai urgent la o consultatie. Sanatate maxima!

Stefan
| Stefan a răspuns:

De astfel de afectiuni sufera, in special persoanele care lucreaza foarte mult cu monitorul si computerul. În felul acesta apar dificultatile de vedere si dureri de cap.Se recomanda mai multa odihna si montajul unui ecran protector antireflex.

| Ana-Maria94 a răspuns:

Depinde, adica daca ti se intampla des, s-ar putea sa ai nevoie du-te la un control mai bine acum cat esi la inceput, ca dupa aia sa nu se agraveze si mai rau.

| JennyBerry a răspuns:

Consulta un medic mai intai de toate! stabileste o distanta intre ochii tai si ecranul televizorului, calculatorului, nu te incrunta nu incerca sa-ti fortezi ochii sa iasa din orbite, renunta pentru o perioada la rimel, creion sau ce altceva foloseti tu. Fa o infuzie cu ceai de musetel si relaxeaza-ti ochii cateva ore, o zi intreaga [ fara tv, pc, carti, doar uita-te in gol intr-un loc fix fara sa ii fortezi insa ]
sau. la doctorashee hee

| laura64 a răspuns:

Mai mult ca sigur. Dar e nevoie neaparat de un control care va stabili cauzele si eventualele dioptrii.

| yomya a răspuns:

Cred ca cel mai bine este sa te duci la un control si el iti va spune ce ai...ar trebuie sa te gandesti la sanatatea ta in primul rand si nu conteaza daca vei purta ochelari frumusetea nu consta in a purta sau nu ochelari

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, depinde du-te urgent la oftalmolog, repede

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Posibil. Cel mai bine ar fi sa te duci cât mai repede sa faci un consult oftalmologic. Medicul îți v-a spune dacă e nevoie sa porți sau nu ochelari.

Bafta.

| butzbutz a răspuns:

Nu... e posibil ca ai conjuctivita...se trateaza ft usor prin picaturi

du-te la un control oftalmologic e cel mai binesi vei afla ce ai:*:*:*: