| 1985 a întrebat:

Poate sa imi spuna cineva de ce ma ustura si cateodata imi lacrimeaza ochii? tin sa precizez k lucrez numai pe calculator 7 ore pe zi... s-ar putea sa am nevoie de ochelari?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Din cauză că nu este suficient de protejat monitorul calculatorului apar aceste probleme de natură oftalmologică.
Sfat: mergi de urgență la un medic oftalmolog pentru un consult amănunțit pentru a veni în preîntâmpinarea unor eventuale probleme oculare.
Consumă morcov crud (suc de morcov), conține beta caroten și este un bun tonic pentru vedere (și în mod special pentru vederea nocturnă).
Ca tratament o să primești picături și eventual o pereche de ochelari cu rol de protecție, iar dacă este mai grav chiar de vedere.
Sănătate și ochi limpezi.
Pa, pa.

9 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Lacrimarea ochilor si usturimea este cu certitudine provocata de lucrul la calculator, pentru ca in timpul lucrului, se clipeste mult mai putin decat in mod obisnuit si astfel ochiul nu se umezeste suficient. Poti incerca sa-ti pui niste picaturi de "Visine", dar nu din cel clasic care usuca ochii ci, "Visine tired eyes sensitive" care este gel si are efectul de a revitaliza ochii obositi si sensibili, este in flacoane mici care se folosesc in timpul unei zile picurandu-ti de 2-3 ori pe zi cate o picatura in fiecare ochi. Este foarte bun si va avea efect ameliorator. Daca situatia continua, este necesar sa faci un consult oftalmologic, care va pune in evidenta si faptul daca tu ai nevoie si de ochelari de vedere. Iti doresc multa sanatate.

cristian
| cristian a răspuns:

Trebuie sa faci exercitii de gimnastica pentru ochi zilnic.

| nicky a răspuns:

In mod sigur ai nevoie de un consult la oftalmolog si cred ca si de ochelari mai ales ca lucrezi pe calculator atatea ore.

pupimik
| pupimik a răspuns:

Si eu am trecut prin asa ceva.Am fost la oftalmolog care dupa ce mi-a facut un consult mi-a spus ca nu am probleme cu ochii...doar ca imi sunt obositi.De aceea imi lacrimeaza si ma ustura. Mi-a sfatuit sa imi fac ochelari pentru calculator si sa ii folosesc si cand citesc mult. I-am purtat in prima saptamana...cand stateam la calculator...si nu am mai avut probleme.Mai patesc din cand in cand sa imi lacrimeze cand stau la calculator... dar daca ii pun pe ochi.nu mai am probleme.

| cely a răspuns:

Da calculatorul e o cauza sigura. Incearca sa reduci perioada de sedere in fata calculatorului. Foloseste crema de galbenele sau oftalmic

| Andrei_6051 a răspuns:

Totul e posibil. daca nu iti ingrijesti ochii poti sa porti ochelari tip borcan dar poti sa afli si cum sa iti ingrijesti ochii natural... http://tinyurl.com/m5rzz9

| RamonaMn a răspuns:

Si mie mi se intampla uneori.Ai uitat sa precizezi cam cat pe saptamana iti petreci timpul la calculator. Daca des inseamna ca ai putea avea o problema cu ochii (cunosc o persoana care tot asa ii lacrimau ochii si a purtat cam un an ochelari apoi a fost Ok). Daca rar cel mai indicat ar fi un consult oftalmologic.winking

Sanatate!

| 1985 explică:

Destul de mult:6-7 zile pe saptamana.mersi pentru raspuns

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La fel si eu, dar nu lucrez la calculator aveti idee de la ce poate fi?