Întrebare recomandată | alex229991 a întrebat:

Buna ziua, am 18 ani si am vazut astazi de dimineata ca maselele mele de minte incep sa erupa. Imi pot pune aparat dentar in timp ce ele sunt in crestere? Si, daca nu, trebuie neaparat scoase?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| newaccountbye a răspuns:

În timpul erupției dinților de minte, este posibil să se poarte aparat dentar, însă depinde de situația fiecărui pacient în parte. Este important să consulți un medic dentist pentru a evalua poziția dinților de minte și a determina dacă este necesar să îi extragi sau nu înainte de a purta un aparat dentar. În general, dacă dinții de minte sunt într-o poziție care nu interferează cu tratamentul ortodontic, poți purta un aparat dentar în timp ce aceștia erup. Cu toate acestea, în cazul în care acești dinți nu au suficient spațiu pentru a erupa sau cresc într-o poziție neadecvată, medicul dentist ar putea recomanda extracția lor.