| viataeopoveste a întrebat:

Daca incep tratamentul cu anticonceptionale(microjinon) fix in ziua actului isi fac efectul? adica nu raman gravida

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poate vrei să te referi la Microgynon ( NU "microjinon" )!

Din PĂCATE, după ce că le-ai obţinut FĂRĂ Reţetă/prescripţie medicală, nici NU citeşti Prospectul :(

Cred că ţi-e LENE!

Ele NU se iau "fix in ziua actului", ci se încep din PRIMA zi de menstruaţie - pentru ca efectul contraceptiv să intervină din acea zi...

"3. CUM SĂ UTILIZAŢI MICROGYNON
Utilizaţi întotdeauna Microgynon exact aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră. Trebuie să discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.
Contraceptivele orale combinate dacă sunt administrate corect au o rată de eşec de aproximativ 1% pe an. Aceasta rată de eşec poate să crească în cazul omiterii administrării sau a administrării necorespunzătoare.
Blisterul de Microgynon conţine 21 drajeuri. Pe blister, fiecare drajeu este marcat cu ziua săptămânii în care trebuie utilizat drajeul. Utilizaţi drajeul la aproximativ aceeaşi oră în fiecare zi, cu puţin lichid, dacă este necesar. Urmaţi în continuare direcţia indicată de săgeată până ce toate cele 21 drajeuri au fost utilizate.
În următoarele 7 zile nu utilizaţi nici un drajeu. Menstruaţia (sângerarea de întrerupere) trebuie să înceapă în timpul acestor 7 zile. De obicei, va începe în ziua 2-3 de la ultimul drajeu Microgynon. Începeţi următorul blister în a opta zi, chiar dacă sângerarea continuă. Aceasta înseamnă că veţi începe întotdeauna un nou blister în aceeaşi zi a săptămânii şi, de asemenea, că sângerarea de întrerupere va începe în aceeaşi zi, în fiecare lună.
Începerea primul blister Microgynon
- În cazul în care nu a fost utilizat nici un alt contraceptiv hormonal în ultima lună
Începeţi utilizarea Microgynon în prima zi a ciclului menstrual, considerată a fi prima zi de sângerare. Utilizaţi un drajeu marcat cu ziua respectivă a săptămânii. De exemplu, dacă menstruaţia începe
vineri, utilizaţi drajeul marcat cu "vineri". Apoi urmaţi zilele în ordine. Microgynon va acţiona imediat, nu este necesar să utilizaţi o metodă contraceptivă suplimentară.
De asemenea, puteţi să începeţi în ziua 2-5 a ciclului, dar în acest caz asiguraţi-vă că utilizaţi o metodă contraceptivă suplimentară (metode de barieră) pentru primele 7 zile de administrare adrajeurilor din primul blister." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_4211_23.02.04.pdf?anmPage=1000&ID=20000

Toate cele bune.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Microgynon.Nici numele nu stii sa il copiezi de pe cutie.Si vrei sa faci act.Trebuia sa citesti instructiunile.De-aia se numesc asa. Uite ca ti le dau eu.Of! Copii fara minte:http://www.contraboli.ro/microgynon/

| neutrino a răspuns:

Nu vei ramane gravita decat daca nu faci sex, cu sau fara anticonceptionale.

| SimonaCristina a răspuns:

NU, citeste prospectul...