| Anonimm30 a întrebat:

Daca incerc sa ma las de fumat, in cate saptamani/luni nu o sa mai simt nevoia de fum?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

De la 2 la 5 luni, poate mai mult, insa prea putini se lasa de tot, deci succes!

| Digikey a răspuns:

M-am lasat de vreo 8 ani, dar as fuma in fiecare zi.

| NotNamed a răspuns:

Depinde de fiecare persoana in parte.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru NotNamed):

SI de cat timp respectiva persoana fumeaza
ca daca ai fumat 25 de ani...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De cat timp fumezi? Eu am fumat câteva luni, apoi mi am zis ca de mâine nu mai fumez, de doua ori am dat rateu, apoi efectiv chiar m-am lăsat și de atunci nu mai fumez nici nu vreau sa mai aud de tabac. La mine anxietatea era extrem de serioasa cu atacuri de panica de aceea ma apucasem de fumat. Ca sa scapi de fumat trebuie sa elimini stresul principala cauza a fumatului și apoi te vei putea lasă de ele.

| Anonimm30 explică (pentru anonim_4396):

De cativa ani fumez

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonimm30):

E mai greu sa te lași atunci, ar putea dura între 3 și 6 luni, chiar 9 luni depinde de problemele tale emoționale. Ti am zis dacă reușești sa elimini stresul, vei elimina principala cauza a fumatului și te vei lasă când dorești tu. Stresul poate fi combătut cu sport făcut în mod regulat.

| danaieladaniela a răspuns:

Asta depinde de fiecare in parte.
Dar daca te lasi de fumat cam intr-un an asa nu o sa mai simnti nevoia.

| Anonimm30 explică (pentru danaieladaniela):

Am citit undeva pe un site ca 3 luni. exagerezi cu un an

| al0o0o0 a răspuns:

Asta depinde foarte mult de tine, cat de determinat esti sa te lasi si cat de dependent esti. Poti sa nu mai simti nevoia de fum intr-o saptamana sau in 5-6 luni, depinde.

| Dragosteaegrele a răspuns:

Este extrem de greu sa te lasi! CEl putin primele 3 luni sunt groazniceDar dupa aproximativ 6 luni un an scapi de acea senzatie de tutun!