| NのON a întrebat:

Nu inteleg de ce nu ma prinde chestia asta cu dependenta de tutun. M-am apucat de fumat acum 7 luni si de atunci fumez o tigare sau doua saptamana, uneori mai fac si pauze de 3 saptamani cand uit de ele. N-am mai fumat de 5 si nici nu mai simt nevoia s-o fac laughing puteam sa ma las oricand de fumat pentru ca nu m-a atras niciodata, am fumat in sila toate tigarile de pana acum (nu zic ca nu mi-a placut) dar n-am vazut nicio satisfactie in asta...
Idea e ca multi fumatori inraiti chiar urasc ceea ce fac si tot sunt dependenti, eu de ce nu sunt? Am fumat odata chiar 5 tigari intr-o zi ca sa ma testez si nu s-a intamplat nimic...
Acum chiar am terminat-o cu fumatul. happy

9 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Am observat si eu acelasi lucru. Nu cred in toata treaba cu dependenta, iar daca exista una, atunci este doar psihica, cu siguranta. Si eu fumez destul de rar, nu am simtit niciodata nevoia sa o fac, in sensul de a nu putea rezista fara tigari si nu inteleg cum pot fuma unele persoane pachete intregi intr-o zi. De asemenea, am avut o perioada in care fumam destul de mult si des, insa m-am oprit brusc si nu am simtit nicio nevoie dupa aceea. Acum fac asta destul de rar, doar pentru senzatia respectiva si nimic mai mult.

| CoquineNoire a răspuns:

Inseamna ca esti atat de al dreacu ca nici viciile nu se lipesc de tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ei bine, lasa-le de tot. Cati ani ai? Chestia e ca dependenta se instaleaza atunci cand iti dai seama ca o tigare te calmeaza si iti pune ordine in idei, te relaxeaza si te ajuta in momente e stres puternic, griji.Nicotina e un drog slab dar daca te inveti sa aprinzi tigarea la o situatie mai grea, situatiile fiind din ce in ce mai multe, devii dependent. Daca ai aprins una sau doua numai din curiozitate nu risti sa devii depenent.In cazul tau poti controla drogul dar daca iti intra pe psihic gata.

| karsivan a răspuns:

Foarte bine felicitari esti printre norocosi, lasa-le incolo nu te mai apuca de ele, si eu am fost printre norocosi m-am lasat si gata fara nici o problema si eram veteran ca sa zic asa. Mi-am irosit bani si sanatate pe o prostie.

| adywow a răspuns:

Sunt in aceeasi situatie, ma apuc cand vreau ma las cand vreau, uneori simt nevoia sa fumez, dar nu foarte rau ma pot abtine happy nu inteleg de ce asa mare greutate si asa mare dependenta...fac asta de 5-6 ani fumez cand vreau, uneori 2-3pachete la saptamana uneori unul la 2-3 saptamani si tot asa...

| anonim_4396 a răspuns (pentru adywow):

E bine sa le lasi acum.Banuiesc ca esti f tanar, mai tarziu can apar problemele, lipsa e servici, bani, nevasta si copii de intretinut, nu te vei mai putea abtine. Sfatul meu.

| adywow a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc de sfat dar niciodata nu am simtit nevoia cu adevarat sa ma apuc de fumat...Am 21

| s3byk91 a răspuns:

Daca fumezi asa e foarte bine, mai bine ar fi sa te lasi.

| N1no a răspuns:

Salut! Ce fumai tu cate 2 pe saptamana, faceai pauza de 3 saptamani ala nu-i fumat happy aia e o ceva in genul Fumez frate ca n-am ce face stii? Si aia cu 5 tigari, dependenta nu se aprinde dintr-o data.AM eu niste prieteni la fel fumeaza, doar ca ei rup pachetul pe saptamana.Ei zic ca se pot lasa usor(unul din ei), eu nul cred, dar restul daca stau o zi fara..credema..turbeaza.