| Betty18 a întrebat:

Daca iti provoci voma odata pe zi sau odata la doua zile(cand mananc mai consistent sau cu grasimi), timp de o luna cam in cat timp poti deveni anorexica sau bulimica? trebuie mai mult de o luna? Am 60 de kilograme, si 1, 60, si vreau sa slabesc in doua saptamani macar 5 kg. nu ma intereseaza daca nu e buna metoda, vreau doar un raspuns. Scutiti-ma de sfaturi!

Dupa ce m-am intors dupa o luna acasa toata lumea m-a intampinat cu vorbe gen " ce te-ai ingrasat ", Inainte aveam 54 de kg. iar acum 60 kg. Se vede la burta si la solduri, iar sport nu am timp sa fac, doar 200 de abdomene pe zi care oricum nu ajuta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Esti bulimica de la prima varsatura auto-provocata. Cam dupa primele 5-6 episoade, devii dependenta de asta. Intr-o luna, ai deja leziuni miocardice ireversibile care iti vor grabi moartea

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Tu ai o problemă la cap, mergi la medic.
Învață să mănânci printr-o alimentație săracă în calorii dar care să asigure buna funcționare a organismului. Exclus înfometarea, ori voma indusă.
Și da, cele 200 de abdomene sunt eficace, vei vedea după câteva luni.
Pa, pa.

| bulin a răspuns:

Si cand te gandesti ca noi salvam astfel de cazuri doar din vina acelui juramant depus.

Apache
| Apache a răspuns:

In cat timp poti deveni anorexica?
Anorexia e o boala retardata pamantului.......ai probleme psihice daca incerci sa ti-o provoci

| Laura46 a răspuns:

O sa sfarseasca ff urat ceea ce iti faci acum, oricum nu o sa slabesti prin voma, doar o sa te alegi cu niste probleme la stomac de ai sa regreti enorm mai tarziu. Daca tot vrei sa te scutim de sfaturi, scuteste-ne si tu pe noi de lipsa ta de respect

| mixxjim a răspuns:

Cel mai bine intrebi un psihiatru, el stie cel mai bine raspunsul, iti face cadou o bluza alba faina cu maneci care se leaga la spate, sa nu ti le mai poti baga pe gat sa vomiti si te-ar scuti si de sfaturi, si de oricewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand, nu exista o anumita perioada de timp, lucrul acesta depinde de fiecare persoana in parte.In al doilea rand, sansele sunt minime sa slabesti "macar" 5 kg in doua saptamani, chiar si prin astfel de metode.Si nu in ultimul rand, aceasta "metoda", daca poate fi numita asa, nu este decat un mod perfect de a te autodistruge si de a-ti bate joc de tine.In plus, o astfel de slabire ar fi de scurta durata(organismul ar avea nevoie de multa energie sa se refaca dupa asa ceva), dar problemele cauzate pot fi extrem de grave si pot ramane chiar pentru restul vietii.Merita,deci? Raspunsul e clar, NU!
Nu e nevoie de extrem de mult timp si de cine stie ce dieta, ci doar de o alimentatie sanatoasa si echilibrata si 20-30 de minute de alrgare/zi, cu viteza medie. O alta alternativa ar fi sa sari coarda 30 de minute/zi.Nu e nevoie de foarte mult timp, ti-l poti gasi daca vrei lucrul acesta, oricat de aglomerat ar fi programul. Cele 200 de abdomene vor aduce rezultate, dar in timp, iar in cazul in care sunt si ceva kg in plus, nu vor fi suficiente.Pentru abdomen, mai adauga si urmatoarele exercitii(pentru partea inferioara a acestuia, abdomenele fiind pentru partea superioara): http://www.youtube.com/watch?v=mluijhFQbm4&feature=related incepe cu 50(sunt foarte usoare)si avanseaza pe parcurs la 200.Ar fi bine sa faci o pauza de 2 zile pe saptamana; in weekend, spre exemplu.In rest, elimina din alimentatie produsele fast-food, mezelurile si alte preparate, dulciurile, chipsurile, sucurile si alte porcarii din comert si nu consuma in cantitati mari nuci, seminte, alune, migdale, fistic, sau paine.De asemenea, evita pe cat posibil prajelile(contin foarte multe kcal datorita uleiului). In rest, mananca incet si mesteca bine mancarea si bea in jur de 2 l de apa zilnic(consumata inainte de masa va reduce pofta de mancare, iar consumata dupa masa, aceasta mentine senzatia de satietate mai mult timp). Portiile trebuie sa fie medii, nici prea mult, nici prea putin.
Principala problema este ca te-a descurajat faptul ca ti s-a spus ca te-ai ingrasat, dar nu e cazul sa exagerezi.Cu vointa si perseverenta, vei reusi sa obtii rezultatele dorite, fara a te autodistruge.In schimb, nu vei obtine rezultatele dorite in timp record; poti slabi in jur de 5 kg/luna(poate putin mai mult sau ceva mai putin, lucrul acesta difera in functie de fiecare persoana in parte), dar nu in 2 saptamani.Succes.

| Schweitzer a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa iti faci timp pentru sport combinat cu o dieta. Nu as risca in locul tau sa ajung bulimica. Nu iti trebuie foarte mul timp. Uite aici cateva articole: http://divalife.ro/category/dieta
Te vor ajuta, in plus nu ai nevoi sa salbesti asa de mult. Si te poti mentine dupa aceea. Bafta!