| Radandam a întrebat:

Dacă locuiesc cu părinții și bunicii în aceiași casa, și as avea covid, avand contact cu ei, ar trebui sa aiba și ei simptome covid? Pot eu la 19 ani sa am simptome covid, si părinții având 40 și ceva de ani, sau bunicii 70 și ceva, sa nu aibe simptome? Păreri? A avut cineva covid? Îmi e frica sa merg la spital. Ca simptom am doar slăbiciune, gen nu am forță ca înainte și simptome de greata. Atât. Păreri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

In primul rand nu mergi la spital ci contactezi medicul de familie telefonic, si el te triaza in functie de simptome daca banuieste ca ai sau nu covid.
Simptomele tale nu-s neaparat de covid.
Si 2 la mana de ce stai aiurea, cu cat stai cu atat zice o vorba ca boala se adanceste, de ce iti este frica? Daca ai avea covid ar fi mult mai bine sa stii acest lucru decat sa nu stii SI ESTE DE BUN SIMT SA TE APERI PE TINE SI PE CEI DIN JUR, NU SA STAI BLAT CUM FAC TOTI FATALAII CARE S-AU INFECTAT SI CONTINUA SA IASA IN SOCIETATE SA IMBOLNAVEASCA PE ALTII, SAU SE DUC LA MUNCA IN CONTINUARE SI IMBOLNAVESC PE ALTII.
Pai comunistii ii impuscau pe cei care cu stiinta imbolnaveau pe altii, iar cacatii astia de politruci ii tin in brate mai ca le si platesc testele...
Nu ai neaparat covid, si da poti avea covid si sa nu ai simptome, de aceea tot se vorbeste la tv de asimptomatici.

| Radandam explică (pentru Simpatic):

Nu ies din casă oricum. Sau dacă ies, întotdeauna am mască.

| zilog a răspuns:

Vorbeste cu medicul de familie si sa roage o salvare sa vina sa te testeze
stai linistit ca nu te iau la ei
iti iau ceva saliva din gat cu un bat lung cu vata pe el si cam gata