| anonim_4396 a întrebat:

Dacă parintii mei au covid depistat de abia astăzi și eu de ieri sunt la o matusa, sunt și eu supus unor restricții cum ar fi sa nu mai am voie sa ies din casa? Eu nu ma prezint cu simptome însă am preferat sa raman la matusa mea câteva zile pana se schimba situația, sper. Repet, chiar trebuie sa stau și eu izolat dacă nu am avut contact și nu prezint simptome?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Azi l au depistat la ei, asta nu inseamna ca nu l au avut cand erai si tu acolo. Da 2 saptamani si tu ai cei din casa matusei ar trebui sa stati izolați

| darrio2007 a răspuns:

Ai locuit cu ei deci e posibil sa ai si tu. Daca stai la matusa e si mai posibil sa o infectezi si pe ea. Va trebui sa stati si voi izolati 14 zile.

| Catrice a răspuns:

Cui ii pasa, ați locuit în același loc.

| GdX a răspuns:

Da. Trebuie sa fi bagat la carantina pentru ca ai luat contact cu ei in ultimele 14 zile si ar trebui carantinata si matusa ta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Chiar trebuie sa iti faci si tu analizele cu ei, apoi va conta ce intrebi
aici.