| Raluu21 a întrebat:

Daca ma doare in partea stanga jos, poate fi apendicita? sau doar daca ma doare in partea dreapta jos? Multumesc:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Chinezw a răspuns:

Oar daca ma doare in partea dreapta jos, poate fi apendicita.

in stnga poate te'ai fortat fara sa iti dai seama / lovit / stat incomod

3 răspunsuri:
| Xpressurself a răspuns:

Depinde cit de jos in dreapta. de sus in jos, de la coaste catre ovarul din dreapta sunt ficatul, colonul si cecum apoi apendicele.
chiar daca a fost doar asa trecator. e bine sa stii mai multe.
cam pe acolo se intalneste intestinul subtire si colonul (intestinul gros) si se poate ca temporar sa ramana alimente in acea zona. mai ales atunci cand stam pe canapea multa vreme si ne hipnotizeaza televizorul ca afara-i frig si burtica plina :)

http://healingteddi.com/wp-content/uploads/2013/11/Teddi_Lumps_Diagram.jpg

este indicat sa faci niste gimnastica macar cateva zile sa te asiguri ca se misca hrana.
aplecari laterale in fata si acele invartiri cieculare din bazin. orce misca intestinele chiar si un dans din buric :)

cele mai indicate sunt exercitiile din clipul de mai jos. este o tehnica indiana pentru curatarea intregului tract intestinal. nu trebuie sa o faci ci doar priveste orientativ de la minutul 2:50

https://www.youtube.com/watch?v=eYFmp01XSpA

| Raluu21 explică (pentru Xpressurself):

Multumesc frumos :*

| Xpressurself a răspuns (pentru Raluu21):

Cu placere