| lemonn3256 a întrebat:

Apendicita, este in partea dreapta sau stânga?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| TheWznd a răspuns:

Apendicita este o boală.
Apendicele este organul care poate să sufere de apendicită.
Se află în partea dreaptă.

1 răspuns:
| aimullah123 a răspuns:

Apendicita (inflamatia apendicelui) are ca localizare fosa iliaca dreapta (in dreapta jos). Se manifesta cu dureri ( care pot deveni insuportabile) in partea dreapta jos dar ele pot sa apara si in stanga jos, febra, varsaturi repetate, durere pe piciorul drept cand calci pe el in cazul in care atinge nervul piciorului ) si alte simptome. In apendicita poti sa te ingalbenesti la fata si nu poti sta in anumite pozitii din cauza durerii. Dupa cel mult 72 de ore apendicele se supureaza si se imprastie infectia in tot abdomenul, afectiune care se cheama peritonita si poate fi mortala daca nu te duci sa te operezi cat mai repede.