| Armedeintrebari a întrebat:

Dacă ma duc la un medic de familie (fost medic de familie numai ca m-am transferat) și îmi fac o consultație medicala îmi poate da adeverinta medicala pe 5 zile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca numai esti la medicul la care erai si te ai transferat numai poti merge tot la fostul medic deoarece numai esti pacientul lui, mergi la noul medic unde ai facut transferul si el i ti va da adeverinta de care ai nevoie.

| Violleta2022 a răspuns:

5 zile de scutire medicala se dau la cei cu operatii si asta numai de catre chirurg sau medicul specialist.
Medicul de familie poate elibera adeverinta medicale pentru 1 maxim 2 zile, in situatia in care iti este foarte rau, sau ai febra mare.

| Armedeintrebari explică (pentru Violleta2022):

Eu ma refer dacă nu sunt la medicul respectiv, îmi poate elibera scutire medicala după un consult medical.

| sofisis a răspuns (pentru Armedeintrebari):

Nu. Trebuie sa fie ori medicul tau de familie, ori un medic specialist

| Violleta2022 a răspuns (pentru Armedeintrebari):

Pentru 1 zi, da, poate medicul de familie.
Pentru mai multe zile nu se poate, decat de la medicul specialist.