| faranume30 a întrebat:

Buna! Imi iasa cosuri pe fata chiar daca folosesc creme si imi spăl fata de 3 ori pe zi cu săpun. Imi iasa multe cosuri pe frunte, știți ce ma poate ajuta sa scap se ele?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Evita cremele si fardurile ca tis e infunda porii tenului cu crema si impuritati din atmosfera si de aceea apar cosuri.
Spala fata si in special fruntea cu apa calda si sapun, dimineata si seara si nu mai folosii creme.

| dullcat a răspuns:

Buna.Cosurile apar si din cauza alimentatiei plus a furtunii de hormoni din aceasta perioada, nu doar de la igiena.Mai bine ai merge la dermatolog pentru un tratament adecvat.Si nu te mai spala pe fata cu sapun, mai ales daca e din cel ieftin care contine sodium laureth sulfate si altele deloc potrivite pentru fata.De 3 ori pe zi e o rutina exagerata din cauza careia iti indepartezi uleiurile si bariera protectoare a tenului, fiind mai predispus la afectiuni ale pielii.

| dullcat a răspuns:

Cremele la randul lor au ingrediente toxice care actioneaza ca perturbator endocrin si automat iti afecteaza hormonii.Nu te lua dupa ce scrie pe ambalaj sau dupa recomandarile persoanelor care testeaza mii de produse pe youtube.Foloseste aplicatii pentru telefon care scaneaza codul de bare al produse lor si iti arata lista de ingrediente, cele nocive marcate cu portocaliu/ rosu (eu utilizez mereu Inci Beauty).Si incearca sa faci sport des, vei vedea rezultate daca tii cont de toate aceste indicatii.