| ღAnonimღ a întrebat:

Daca mama are grupa 0 si Rh pozitiv, iar tata grupa A II si Rh pozitiv, ce grupa de sange poate avea copilul si in ce procente? cat la suta A, cat la suta 0, cum se fac incrucisarile alea cu L^Add l^dd x l^ddl^dd, etc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Anca1503 a răspuns:

Sunt mai multe cazuri.
Grupele si rh sunt date de 2 gene
In cazul grupei 0- genele sunt 00
In cazul grupei A- genele pot fi A0 sau AA.
Deci pentru a sti probabilitatea de a avea copilul cu grupa 0 sau A, trebuie sa stii ce tip este tatal. AA SAU AO.

Sa zicem ca tatal este A0 si mama 00.
In urma incrucisarii genelor, copilul poate avea A0, A0, 00, 00, deci procentul este de 50%. ( 50%grupa A, 50% grupa 0)

Daca tatal este AA, iar mama 00, copilul poste fi A0, A0, A0, A0, deci probabilitate ca viitorul copil sa aiba grupa A este de 100%.
Deci, in cazul asta, depinde de genotipul tatalui, daca are A0 sau AA. ( ambele genotipuri AO AA, se manifesta ca fiind grupa de sange A).

In cazul RH-ului la fel, depinde de genotip. Pentru a fi rh+, genotipul poate fi DD sau Dd.
In cazul in care ambii parinti sunt DD, probabilittea ca bebe sa aiba RH + este de 100%
Daca unul din parinti are DD iar celallalt are Dd, -> copil cu rh + 100%

Daca ambii parinti sunt Dd, -> 75% probab de Rh + insa si 25% probabilitate de Rh-.

Asta inseamna ca din 2 parinti cu rh+, poate rezulta un copil cu Rh-