| pintilie21 a întrebat:

Daca mananc ce vreau, dar fac sport ma ingras ca eu nu vreau sa ma ingras vreau sa ma mentin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| AlexandraEpureanu a răspuns:

Treaba este foarte simpla...

Noi introducem in organismul nostru in fiecare zi un numar de calorii prin mancare.

In acelasi timp ardem un numar de calorii prin activitatile pe care le facem si, de asemenea, pur si simplu prin faptul ca existam (respiram, ne mentinem constanta temperatura corpului, etc).

Atata timp cat numarul de calorii consumate este mai mare decat numarul de calorii arse ne ingrasam.

Atata timp cat numarul de calorii consumate este mai mic decat numarul de calorii arse slabim.

Atuni cand cele doua sunt in echilibru nu mentinem.

Deci, teoretic, da, poti sa mananci ce vrei, atata timp cat faci suficient de mult sport ca sa arzi caloriile consumate.

Acum niste valori exacte nu pot sa iti dau pentru ca depinde de varsta, inaltime, stil de viata, cat si ce mananci, cat si ce faci sport, dar da, teoretic se poate.

| Reek54 a răspuns:

Depinde cat sport faci, daca faci zilnic sport 3 ore, atunci da. poti manca orice si nu te ingrasi, dar fara sa mananci dupa ora 20:00.

| Ando1dul a răspuns:

Daca faci sport sincer poti sa manaci destul de mult si tot nu te ingrasi.am experienta in asa ceva crede-ma