| anonim_4396 a întrebat:

Imi spuneti si mie cum sa ma mentin la 48 kg la 1.65? Vreau sa ma mentin si nicidecum sa ma ingras. Cam câte calorii ar trebui sa mananc pe zi si ar trebui sa fac sport in fiecare zi? Eu vreau sa ma mentin dupa ce am slabit 20 kg, nu sunt asa din totdeauna. Ce ar trebui sa mananc la micul dejun, la prânz? Ce imi este interzis. Va rog ajutati-ma. Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Tot iti zic dar vad ca nu intra nimic acolo sus si parerea mea e ca nici nu ai cum s-o faci avand in vedere ca n-ai cu ce (sper ca ti-ai dat seama la ce m-am referit), dar ca sa raspund si la intrebare (chiar daca e degeaba) :
http://unica.md/calculator-necesarul-zilnic-de-calorii/
Calculeaza aici, si spune si ca la... tine mai jos cat iti trebuie sa iti mentii greutatea. Ia un cantar de bucatarie, cauta caloriile a ceea ce mananci pe net si calculeaza ca sa stii cat ai mancat in fiecare zi, cauta mancaruri pe net si toata bafta ca se pare ca ai nevoie.

| Mclaren12 a răspuns:

Eu zic sa bagi sala. Esti destul de slab la 48 de kg si 1.65. Nu stiu de ce vrei sa te mentii la greutatea asta. Mai bine pui ceva masa musculara decat doar sa dai grasime jos.

| PPVali a răspuns:

- alimentatie sanatoasa sau echilibrata (poti sa mai mananci din cand in cand o prajitura sau niste cartofi prajiti dar nu zi de zi)
- consum adecvat de apa sau lichide naturale/sanatoase (ceaiuri, sucuri naturale, nu bere sau cola)
- odihna suficienta (minim 7-8 ore de somn dar nu 12-13 ca altii)
- putina miscare (poate sa fie o juma de ora in fiecare zi, o ora odata la 2-3 zile, sporturi, exercitii fizice, yoga, alergat in parc, etc.)
- atentie la grasimi, uleiuri, zahar, sare, paine si aluaturi

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru PPVali):

@uleiurile procesate termic; celelalte sunt chiar indicate pentru consum