| anonim_4396 a întrebat:

Daca merg de la 13 ani la sala (fitness), am 1.61 si sunt baiat, poate afecta la sanatate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Toxicℓσνє a răspuns:

Sportul nu e ceva care dauneazahappy..Si eu am 13 ani si merg la sala de 1 an, dar ca sa nu iti afecteze inaltimea trebuie sa mai faci din cand in cand la barile alea de sunt acolo [de inaltare].

8 răspunsuri:
| Reek54 a răspuns:

Poate sa iti afecteze coloana daca ridici greutati, sa nu ridici greutati..atata tot, si te poti duce.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Reek54):

Depinde si cum ridici. Spre exemplu daca faci extensii pentru picioare, coloana sta perfect nemiscata si NU apasa nimic asupra ei. La fel mai sunt si alte exercitii.

| Reek54 a răspuns (pentru Cosmin86):

Da, asta asa e.m-am referit in mare la gantere.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Reek54):

Si cu ganterele la fel, depinde de exercitiu. Exemplu : flexii cu gantera la banca scott, nu pune presiune in niciun fel pe coloana, sunt si alte exercitii.

| MajorAsshole a răspuns:

Nu o sa mai prea cresti in inaltime; nu iti recomand, o sa iti para rau mai incolo, chiar daca acum te simti bine in pielea ta si probabil fetele te plac mai mult decat ii plac pe alti baieti de varsta ta care nu merg la sala...

| Empathizer a răspuns:

Exercitiul fizic practicat excesiv la sala de cineva aflat in perioada de crestere, poate afecta cresterea. Uita-te la gimnasti: comparativ cu ceilalti din generatia lor, sunt niste piticanii.

La 13 ani e mult mai benefic sa bati mingea cu amicii sau sa practici sporturi de echipa (fotbal, baschet, handbal, volei, polo pe apa), decat ginmastica, sub forma de exercitii la sala, cu aparate si greutati.

| BoykaAlexandru a răspuns:

Depinde ce faci. daca te pui la forta sa ridici greutati mari iti poti distruge coloana si ramai deformat pe viata...doar de la 16 ani poti incepe cu sala.La sala daca e poti doar sa fugi pe panda, genoflexiuni, etc...

| OxanaBotna a răspuns:

Nu-ți va afecta nici decum, trebuie doar sa incepi cu ceva usor pentru virsta ta, daca te vei tine de asta, cind vei creste, tonusul va fi peste masura happy