| anonim_4396 a întrebat:

Daca merg de la 13 ani la sala (fitness), am 1.61 - 1.62 si sunt baiat, poate afecta la sanatate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
| corny04 a răspuns:

Nici decum!
La varsta ta, daca mergi la sala te vei dezvolta mai armonios si vei avea un corp mai frumos cand vei creste mare.

deci e foarte bine ca mergi la sala!

| PsihologulMZlate a răspuns:

Mai asteapta putin. incearca sa faci inot pana ajungi pe la 1.70 chiar si mai mult apoi poti merge linistit la sala ca sa faci brandu mare. eu asa am facut si nu e rau de loc

| Empathizer a răspuns:

La sanatate nu, dar exercitiile de forta iti pot diminua cresterea in inaltime, la varsta asta. Uita-te la gimnasti. Sunt niste piticanii, in comparatie cu ceilalti din generatia lor.

Comuta pe sporturile de echipa sau pe atletism. Bate mingea cu amicii, e mai placut decat la sala si mult mai sanatos.

De sala poti sa te apuci dupa ce inceteaza cresterea, ca sa-ti dezvolti frumos musculatura, fara riscul de a ramane mic.

| DaftPunk a răspuns:

Depinde, daca te fortezi prea mult, oasele ti se pot deforma sau ramane scund.
Dar mai bine practica un sport gen fotbal, si cand ajungi pe la 15-17 ani te poti apuca iar.

| ღДℓἷʂմƙᾄღ a răspuns:

Mai asteapta sa cresti in inaltime. De la varsta asta daca te apuci de sala, o sa ramai la inaltimea prezenta... Mdeci nu prea e bine, eu zic nu in legatura cu sanatatea, in legatura cu fetele. Nu-i bine sa fii pitic big grin

| DieBitch a răspuns:

Nu,nu-ti poate afecta sanatatea, de fapt e foarte bine.

| traxter a răspuns:

Nu te du.O sa ajungi mic de statura...

| Dafuqq a răspuns:

Nu neaparat.
Dar nu mergi o zi doua si apoi te lasi, ca nu ai facut nici o branza!

| BiscuiteOreo a răspuns:

Nu, dar se pare ca ti-a afectat creierul pentru ca faci poze cu ochelarii de soare in casa! Tipic cocalarilor.

| Dragoselu12345 a răspuns:

Ai 2 posibilitati:
1.Sa te apuci de sala si sa faci masa musculara si sa risti sa dereglezi cresterea in inaltime.
2.Si 2 sa te apuci de un sport si sa faci performanta.

| R3V0 a răspuns:

Bwa esti neboon? laughing Lol ma laughing si la 5 ani e bine laughing

| Manowar a răspuns:

Da mai o sa faci cancer!laughing.

glumeam : nu o sa ai nimic tongue

| alexmyhay95 a răspuns:

Da daca nu ai un antrenor serios si te apuci sa iei cine stie ce prosti te poate marca pe vata ex daca nu sti sa ridici corect greutati sau sa nu ai o dieta, respiratia, programul antrenamentului etc poate sa te deformeze sau sa te afecteze

| Georgian_Claudiu_1992 a răspuns:

Incearca un sport. sala este cel mai nesanatos sport. nu are nimic daca mergi la sala dar incearca sa nu ridici greutati deasupra capului, care iti forteaza coloana vertebrala sau genuflexiuni cu greutate mare

spor la treaba

| Cosmin86 a răspuns (pentru Georgian_Claudiu_1992):

"sala este cel mai nesanatos sport" de ce naiba e nesanatos? E mai sanatos sa stai acasa cu berea si shaorma in mana la tv?

| Georgian_Claudiu_1992 a răspuns (pentru Cosmin86):

Da tie ti se pare ca statul in casa cu berea si shaorma e un sport?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Georgian_Claudiu_1992):

Eram ironic, dar tu intelegi mai greu

| Georgian_Claudiu_1992 a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu ai fost deloc ironic. mai citeste odata raspunsurile. ai vrut doar sa te scoti dupa ce ti-ai dat seama ce prost ai fost

| Cosmin86 a răspuns (pentru Georgian_Claudiu_1992):

Ba am fost foarte ironic, doar ca pe tine efectiv NU TE DUCE CAPUL. Si e normal, esti doar un COPIL RETARDAT.

Si proasta s-o faci pe MATA, ca a uitat sa educe un retardat ca tine.

P.S. : daca tu esti ala din poza, nu mai vorbi de sport, la cat de firav esti happy