| maxmaxmorarescu a întrebat:

Daca mergi la biserica in fiecare zi, vei scapa de depresie cu adevarat? Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Invictusman a răspuns:

Nu, sub nici o forma.
Doar dacă identifici cauzele poți scăpa de depresie și sa elimini cauzele.
Doar tu ști de ce te-ai îmbolnăvit de depresie, poate lipsa prietenilor sau a banilor ar putea fi unele dintre cauze, sau familia.
Biserica nu o sa te scape de o boala psihica niciodată indiferent ce ți ar spune unii spălați pe creier.

Este o boala serioasa care trebuie sa o tratezi și la un psiholog și la un psihiatru sa iei antidepresive, și chiar și asa daca depresia e cronica sunt șanse slabe sa scapi de depresie.

Cred ca o gasca vesela de prieteni care sa te accepte asa cum ești tu, și o iubita te-ar ajuta sa ameliorezi simptomele depresiei asa încât sa duci o viata normala și sa fi fericit, sa îți găsești liniștea sufleteasca.

Trebuie sa eviți singurătatea și sa ieși din zona de confort, eventual sa îți cauți un loc de munca, sa mergi la sala sau sa faci ceva ce îți place, trebuie sa ai un scop pe care sa îl urmezi ca să scapi de depresie, și sa crezi cu tot inadinsul în el.

Schimba stilul vieții, alimentar, mănâncă sănătos și echilibrat, fa mult sport regulat, mișcare zilnica și încearcă sa îți schimbi perspectiva asupra vieții, sa gândești mai pozitiv.

Depresia are multe cauze asa ca trebuie sa discuți cu un specialist problemele pe care le ai, sa le identifice, desigur dacă îți dorești cu adevărat sa scapi de aceasta boala, dacă pui întrebări nu o sa scapi prea curând de depresie, noi nu suntem specialiști, te ajutam cu un sfat, te motivam, dar eu consider ca ai probleme serioase și ca ar trebui sa cauți ajutor la un medic specialist nu la noi.

| maxmaxmorarescu explică (pentru Invictusman):

Ar trebuie sa merg la un psihiatru! dara

| maxmaxmorarescu explică (pentru Invictusman):

Sincer sa fiu, beu multe energizante revo, dar pe un cuvant scurt, cine ma scoate din depresie cu adevarat?

| Invictusman a răspuns (pentru maxmaxmorarescu):

Medicul psihiatru și tu însuți, dar mai mult tine de tine dacă vrei sa scapi de depresie, după cum am zis trebuie sa ai o alimentație sănătoasă și echilibrata fără energizante, înlocuiește energizantele cu fructe și legume proaspete fiindcă conțin multe vitamine, renunță la sucurile acidulate și la energizante, și la mâncarea nesanatoasa acesta e primul pas pe care trebuie sa îl urmezi. Apoi te vor ajuta și pastilele prescrise de medicul psihiatru, îți vor da motivație nu te va scăpa de depresie, îți va da motivație în asa fel sa îți schimbi viata, dar trebuie tu sa faci acest lucru nu pastilele.
Pastilelebau rolul de recăpătare a dopaminei, serotoninei deci te va ajuta într-un fel, dar tu ești singurul care te poți ajuta cu adevărat, trebuie sa ai încredere în tine și sa te schimbi dacă vrei sa fi ok și sa scapi de aceasta boala.

| maxmaxmorarescu explică (pentru Invictusman):

O iubita te poate scapa de o depresie profunda? multumesc pentu raspunsuri.

| Invictusman a răspuns (pentru maxmaxmorarescu):

Te ajuta nu te scapă, fericirea nu consta în alte persoane ci în noi.

| maxmaxmorarescu explică (pentru Invictusman):

Ai Instagram sa vorbim, mersi pentru ajutor?

| Invictusman a răspuns (pentru maxmaxmorarescu):

Nu, cand ai probleme pui aici întrebări asa cum ai pus și acum, și dacă am timp îți voi răspunde cu cea mai mare placere.

| maxmaxmorarescu explică (pentru Invictusman):

Chestia la mine,ca daca are cine sa ma sustine in fiecare zi mintal,ma va vindeca de depresie,dar dar cine, in incerc sa im fac o iubita, dar nu se primieste, daca nu-i im dat, voi muri destrus mintal, im pare rau!

13 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

La cât de umil te face biserica să te simți și vinovat și pentru că respiri, nu văd cum dar ok rolling on the floor

| Lukasssz a răspuns:

Vrajeala

| Whateverrr a răspuns:

Frecventarea bisericii nu asigura nimic. Doar o relatie personala cu Dumnezeu aduce siguranta mantuirii si implicit pacea.

| VanillaQ a răspuns:

Depinde daca tu crezi asta!
Sunt persoane care pot merge fizic dar psihic nu ii ajuta.
Daca tu crezi ca te va ajuta sa scapi de depresie, poti merge cu toata increderea, doar de tine depinde.
Ideal ar fi sa depistezi lucrurile care te fac sa fi depresiv/a, si sa le "tratezi", sa faci activitati care te fac fericit/a.

| ana0tnv a răspuns:

Nu neapărat Biserica face minuni, ci Dumnezeu. dacă tu ai credință și vei depune efort și de la tine și probabil și de la un psiholog, vei reuși! Dacă acum, citind asta tocmai te-ai enervat pe ceea ce am scris și crezi ca spun aberații, înseamnă că nu ai credință. lasă toate anturajele, energizantele si astea!