| Lukasssz a întrebat:

Hey TPU, antidepresivele te scapa de depresie cu adevarat?

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, te scapă, dar nu te bagă în presie. Iar un om normal are nevoie de presie.

| Floridori a răspuns:

Nu, nu "te scapa de depresie cu adevarat".

Tratamentul problemelor de natura psihica, inclusiv depresia, ajuta in ameliorarea simptomelor si gestionarea acestora, estompand gandurile negative, extreme, psihotice etc. prin suplimentarea si/sau suprimarea hormonala la nivelul creierului.

| Invictusman a răspuns:

Doar de un episod depresiv, de depresie nu te scapă fiindcă tratează efectul nu cauza în sine.
Antidepresivele îți reda motivația în asa fel sa ieși tu singur din "ea", desigur dacă îți dorești cu adevărat și ai ambiție.
Antidepresivele au rolul de a calma, de a amorti mintea, de a elimina gândurile sinucigașe și tentativele de sinucidere.