| HopeSivan a întrebat:

Cum pot scapa de depresie? :[

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| kevincube a răspuns:

Fă ce-ţi place ţie şi foarte important să fie în lumea reală ci nu virtual. Orice fie că este sport sau activitate, important este să fie afară pentru că acolo îţi vei da seama cât de mici sunt problemele tale în comparaţie cu ce se întâmplă în natură şi cât de frumos este totul afară.

5 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Este foarte greu sa scapi de asa cevati-as recomanda un doctor/psiholog

| Codeine a răspuns:

Depresia este o afecțiune gravă și de cele mai multe ori este confundată cu tristețea obișnuită și e posibil ca și tu să o confunzi. Biologic despresia afectează creierului prin niveluri anormale de activitate ale anumitor zone și inactivitatea altora. Depresia este o boală,ea se vindecă medicamentos și cu specialist! Persoana care suferă de depresie se simte tristă, disperată, descurajată, lipsită de putere, "fără chef". Diminuare marcată a interesului sau plăcerii pentru toate sau aproape toate activitățile,tulburări de somn, sentimente de inutilitate sau vinovăția excesivă sau inadecvată, diminuarea capacității de a gândi însoțită de gânduri „negre"! Cum am mai spus, probabil confunzi depresia cu tristețea, ce trebuie să faci e să te oprești din overthinking să îți faci un mediu plăcut prin eliminare elementelor triste (ex: muzică tristă, etc) și să le înlocuiești cu activități productive și bune. Dar în caz că ai simptomele de mai sus și e grav, consultă de urgență un psiholog, te va ajuta prin anumite programe și rețetă medicamentoasă. happy

| T0T a răspuns:

Cu vointa, si descarca-te, exteriorizeaza-te cuiva.

| gabriel87000 a răspuns:

Pai iesi din viata ta monotona si incerca lucruri noi, filme, o prietena, jocuri, sport etc

| anonimPopescu a răspuns:

Uita-te la ceva comedii si nu te mai gandi la ceea ce te supara.