| Th3fresh a întrebat:

Dacă mi-am făcut CT la cap, și a ieșit perfect pot să fac accident vascular cerebral pe viitor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Poti sa faci si la 20 si la 70 ani, de aia trebuie sa ai in vedere asa:

1 - Tensiunea sa fie mereu normala
2 - Profilul lipidic sa fie bun, deci colesterol total, LDL, HDL, Trigliceride.
Daca astea-s bune, nu prea faci nici la 70 ani.
Dar daca parintele de sex opus tie nu are nici punctul 1 si nici 2 neinregula, inseamna ca 99 % ai scapat pe viata de problemele alea.

Daca parintele are una din ele sau ambele, atunci exista risc de 50 % sa ai si tu asta dar in viitorul mai indepartat, atunci se merge la medic, se ia tratament, si tot nu faci nici un accident vascular.

38 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sigura ca poti sa faci accidental vascular cerebral pe viitor, dar nu din cauza CT-scanului de acum, ci din alte cauze serioase precum: consmul de alcool, consumul drogurilor, medicatiei nedecvata, pierderea noptilor si privarae crierului de odihna cerebrala, aia de se produce numai cand dormim intre 10 seara si 2 noaptea samd.

| Th3fresh explică (pentru Violleta2022):

Păi am doar 17 ani.

| Th3fresh explică (pentru Violleta2022):

Acum să fim serioși, unii stau până la 3-4, și nu au absolut nimic, deja chestia asta cu 10-2 mi-se pare exagerată, și cunosc oameni care stau mai mereu până la ora 3-4, și nu prea au nimic.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Th3fresh):

Nu vad nici o relevanta varsta!
Ai intrebat daca pe viitor poti face atac cerebral si ti-am raspuns ca DA, dar in nici un caz de la un amarat de CT scan, care are radiatii nesemnificativ de mici.
Ai sanse mai mari sa faci atac cerebral daca consumi droguri, alcool sau medicatie neadecvata sau pierzi nopti multe si-ti este afectat creierul, dar si asta in viitor, nu acum.

| Th3fresh explică (pentru Violleta2022):

Ăsta a fost un răspuns la explicit, nu consum alcool, nu mă droghez, și iau medicație pentru anxietate și depresie, are efect asupra creierului meu?

| Th3fresh explică (pentru Th3fresh):

Mai*

| Violleta2022 a răspuns (pentru Th3fresh):

Asta spun toti pana se imbolnavesc si ajung sa sufere, ca este exagerat, ca nu cred, ca nu exista... samd.

| Th3fresh explică (pentru Violleta2022):

Dar gen dacă iau medicamente pentru anxietate și depresie pot face accident vascular?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Th3fresh):

Iarasi nu intelegi ce ti-am scris!
Nu te-a acuzat nimeni ca iei droguri sau consumi alcool!
Citeste inca odata!
Am spus ca POTI face in VIITOR DACA consumi droguri, alcool samd.

| Th3fresh explică (pentru Violleta2022):

Dar nu am spus că m-a acuzat cineva, m-am referit că am un risc mai mic să fac accident vascular că nu beau, nu fumez, samd, dar sunt conștient că pot face în viitor.

| Th3fresh explică (pentru Th3fresh):

Dacă consum alcool, droguri, sau alte prostii.

| Mosotti a răspuns (pentru Th3fresh):

Exact! Genetica joaca 70 % din rol. Stilul de viata conteaza si el doar sa agraveze deja o problema genetica in general.
Maica-mea a mancat sanatos toata viata si a facut diabet, vecinu meu are 135 kile la 1, 7 m si n-are nici tensiune, nici diabet, nici colesterol, si e sedentar.

Cum am zis, si stilul de viata conteaza o parte, dar nu e principalul.
Diabetul nu se face de la dulciuri, se cam stie, se face genetic in primul rand, sau poate apare intr-o obezitate exagerata.

| sierra1 a răspuns:

Orice e posibil - mai ales după ce citim atent intrebarea

| Th3fresh explică (pentru sierra1):

La ce te referi?

| sierra1 a răspuns (pentru Th3fresh):

" Th3fresh : La ce te referi?"

prin orice e posibil?

| Th3fresh explică (pentru sierra1):

Gen te referi că orice este posibil?

| sierra1 a răspuns (pentru Th3fresh):

"gen" că poate mâine dai in primire
sau nu

| Th3fresh explică (pentru sierra1):

În ce limbă vorbești, spune-mi odată ce vrei să îmi zici nu mai căuta afirmații de genu, că din tot ce ai spus nu are nimic logică

| sierra1 a răspuns (pentru Th3fresh):

"În ce limbă vorbești" - cum de n-ai spus și GEN?

Ce n-ai ințeles (din nou)? Gen (... oops, era să-l uit!)

| Th3fresh explică (pentru sierra1):

Păi așa mă exprim eu cu gen, ce te afectează pe tine cum mă exprim eu?

| sierra1 a răspuns (pentru Th3fresh):

Aha, d-aia nu pricepi nimic, niciodată? gen, desigur

| Th3fresh explică (pentru sierra1):

Am înțeles ce ai spus, că orice se poate întâmpla.

| sierra1 a răspuns (pentru Th3fresh):

în sfărșit!

| johnnny123 a răspuns:

"Daca pana acum nu am fost lovit de nici o masina, este posibil sa fiu lovit in viitor?"

| Th3fresh explică (pentru johnnny123):

Un argument bun pot spune, și are 2 înțelesuri
1.Da poți fi lovit în viitor
2.Nu poți să prezici viitorul

| Vântulalb a răspuns:

Da, la batranete, cand vasele de sange nu mai sunt la fel de sanatoase, riscul este mai mare.
Daca vrei, poti sa-l faci. Depinde ce viata duci.

| Th3fresh explică (pentru Vântulalb):

Așa da, un răspuns corect nu pot să fac accident vascular la 17 ani, și cu ct normal la cap, dacă mă crezi sunt unii care duc o viață mizerabilă, cu droguri băutură și multe alte treburi, și din adolescență fac asta, și nu au niciu-n accident vascular

| Mosotti a răspuns (pentru Vântulalb):

Depinde in mare parte mai mult de genetica, de ex baietii mostenesc bolile cronice ale mamelor, si fetele ale tatulilor, daca de ex parintele de sex opus are tensiune, mari sanse sa aiba si copiul mai in colo chiar daca duce o viata okey.
Ca stiul de viata poate mai agraveaza, e altceva, insa nu ala e cauza, bine, excludem o obezitate extrema.

Si daca n-ai gene defecte mananci la dulciuri si daca nu te ingrasi, nu se intampla nimic, nu faci nici un diabet, e doar un exemplu. Si ceilalti desi mananca okey, il fac la un moment dat oricum ar da-o.

Si colesterolul, defectiunea sta ca ficatul intern sintetizeaza prea mult colesterol, mai putin aportul extern conteaza, ca doar nu mananc 3 oua pe zi ca sa urce mult colesterolul.

Un antrenor de la mine de la sala avea 300 colesterolul desi manca exemplar, in loc de sub 200. Si altul desi era sedantar si supraponderal avea 170.

Deci mare parte genetica, restul si viata pe care o duci.
De aia trebuie controlate astea periodic, la un 6 luni macar.

| Th3fresh explică (pentru Mosotti):

Am făcut analizele și mi-au ieșit ok, mai puțin trigliceridele normal trebuie să le ai de 150, și eu le am de 166, și am și o gastrită, și ficatul puțin gras, dar mi-a spus că se reface ficatul dacă mănânc mai sănătos.

| Mosotti a răspuns (pentru Th3fresh):

Cum am zis, conteaza si stilul de viata, mda, trig nu-s in ordine, trebuie sa fie sub 150, dar mananca cum zice medicul si vezi daca scad.
Vezi? Daca nu aveai nimic genetic, le aveai sub 150 cu acelasi stil de viata care l-ai avut pana acum, si nici ficatul gras nu-l aveai, cam asta omit toti sa zica.
Bine, presupunand ca mananci asa combinat, nu ca bagi fast food zi de zi la greu.
Adica un predipus la tensiune trebuie sa manance mai nesarat ca sa aiba tensiunea buna, unul sanatos nu!

Are cumva mama ta trig, colesterol mai mari?! Presupunand ca esti baiat. Sau daca esti fata, tata.

| Th3fresh explică (pentru Mosotti):

Sunt băiat, nu știu sigur. Tata presupun că le are, dar nu a, avut probleme până acum, este perfect sănătos.

| Mosotti a răspuns (pentru Th3fresh):

Da, in general trebuie stiut daca are mama sau chiar si tata, ca uneori se intampla mai rar ca parintele de acelasi sex sa aiba influenta. Trebuie stiut ca sa fi atent pe viitor.

| Th3fresh explică (pentru Mosotti):

O să am grijă, totuși mai am și anxietate și depresie, și na eu cred că am diferite boli, etc.

| Mosotti a răspuns (pentru Th3fresh):

Ai si putina ipohondrie tu, asta nu este bine.

| Th3fresh explică (pentru Mosotti):

Sunt pe tratament acum.

| Mosotti a răspuns (pentru Th3fresh):

F bine, inseamna ca va trece.

| Vântulalb a răspuns (pentru Mosotti):

Stiu toate astea. Eu i-am raspuns pe jumatate ironic pentru ca a pus intrebarea de mai multe ori si daca nu ma insel, din conturi diferite pentru ca nu era multumit de raspunsuri.

| Th3fresh explică (pentru Vântulalb):

Ce ai pățit, ăsta este singurul cont pe care îl am.