| ::*:*:*adelina:*:*:*:*:*: a întrebat:

Daca mi-am inceput viata sexuala in luna aceasta as vrea sa stiu daca mai imi vine menstruatia in aceasta luna ca rog raspundeti-mi si mie ca sunt disperata.MULTUMESC

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Inceperea vietii sexuale nu ar trebui sa-ti modifice absolut deloc menstruatia. Daca cumva ai sub varsta minima la care organismul e pregatit pentru asta (17 ani si jumatate), sau ai fost victima unui viol, organismul poate raspunde printr-o dereglare, dar care nu ar trebui sa depaseasca o intarziere de 4-5 zile. Orice intarziere care depaseste acest interval semnifica fie o sarcina, fie o problema grava. Inceprea vietii sexuale, mai ales daca se face prea devreme sau fara prezervativ poate produce afcetiuni severe, potential periculoase.
Astfel, daca intarzierea este mai mare de 7 zile, fa doua teste de sarcina in doua zile succesive folosind de fiecare data prima urina de dimineata si apoi du-te neaparat la ginecolog (mai ales daca sunt negative).

| Derye a răspuns:

Trebuie sa mergi la ginecolog cat mai repede. Iti vine menstruatia oricum, dar pentru ca ti'ai inceput viata sexuala mergi la ginecolog.

| nobody_9468 a răspuns:

Si eu sunt in aceiasi situatiestraight face. Spre binele nostru ar fi bine sa existe doar niste dereglari.

Bafta.

| cosminbacau a răspuns:

O sa iti vina, doar ca e posibil sa fie cu intarziere. Te-ai protejat? Ca raspunsul ar putea fi altul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce faceti sex daca nu stiti ce sa va intampla pe urma? Vi se pare mai cool sau ce?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce faceti sex daca nu stiti ce sa va intampla pe urma? Vi se pare mai cool sau ce?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce faceti sex daca nu stiti ce sa va intampla pe urma? Vi se pare mai cool sau ce?