| Madayna a întrebat:

Cum se trateaza infectia de la o masea? Mi s-a umflat si obrazul de la masea

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Cu antibiotic, antiinflamator, antialgic si drenaj stomatologic. http://www.i-medic.ro/stomatologie/abcesul-dentar

| loveyouschatz a răspuns:

Augumentin sau Ospen 1500 mg

| Lynna a răspuns:

Buna. Cel mai bine este sa mergi la stomatolog, insa poti incepe sa iei de acum antibiotice. Eu iti recomand Augmentin, pe mine asta m-a pus stomatologul sa iau atunci cand am facut infectie. Iei unul la 12 ore, in jur de 3-4 zile. Bafta!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, ai un abces dentar ( puroi la masea ) şi NU-l poţi trata "acasă".
Cel mult, poţi să-ţi pui o compresă cu apă rece pe maxilar ( în exterior, pe faţă ) în zona unde este inflamaţia/abcesul.

TREBUIE să mergi la medicul stomatolog pentru a vedea care este motivul acelui abces : eventual, o să-ţi facă un drenaj ( ca să aibă pe unde se scurge puroiul ) şi o să-ţi prescrie un antibiotic adecvat!

Toate cele bune.

| Dariusuu a răspuns:

Te iei frumos şi mergi cât mai repede la dentist să nu se agraveze!

Dentistul va ştii ce să facă să oprească infecţia.

Sănătate.

| Madayna explică (pentru Dariusuu):

Maine ajung la dentist doar ca imi e frica de ce ar putea urma.

| Dariusuu a răspuns (pentru Madayna):

O să-ţi facă doar bine, nu uita.

Probabil că ai puroi şi îţi va prescrie nişte anibiotice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu antibiotice.Eu folosesc Augumentin 1000 mg, una la 12 ore. In functie de varsta.Vauta prescriptia pe net si apoi citesti cu atentie, cum se ia, in functie de varsta.

| CartoonN a răspuns:

Pai ar trebui sa mergi la un medic stomatolog.Ai grija nu-i de gluma!

| GreyRose a răspuns:

Ar trebui sa te duci urgent la dentist. Crede'ma. Si eu am avut probleme din cauza maselii.

| TinaGI a răspuns:

Daca ti s-a umflat posibil sa ai puroi..cam nasol, si nu prea ai ce sa-i faci, dentistul nu iti poate face nimic pana nu iti trece umflatura. Ca sa ameliorezi durerea tine un ketonal pe masea, dar ai grija ca este cam puternic, asa ca mai bine il tai in jumatate, dupa ce trece umflatura mergi repede la dentist sa faca ceva cu ea, altfel iarasi vei avea probleme.

| icosmina a răspuns:

Eu iti spun sa iei niste amoxacilina. Costa maxim 10 lei. Si nu este periculoasa. Adica augumentinul este tare, este un antibiotic si ca sa il iei trebuie sa ai si niste vitamine pe langa si un alt medicament protector pentru stomac. totusi cel mai bine mergi la un stomatolog.

| CartoonN a răspuns (pentru icosmina):

Amoxicilina? vrei sa se urce pe pereti de durere? las-o sa merarga la stomatolog, pe langa antibiotic sa-i dea si ceva calmante.