| king5151 a întrebat:

Daca mi s-a zgariat o alunita nu chiar foarte mare si am dezinfectat in maxim o ora dupa pot pati ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai ce sa pățești stai liniștit, au procedat corect ca ai dezinfectat alunita.

| isemilia a răspuns:

Mereu exista posibilitatea asta, insa este una extrem de mica. Bravo ca ai dezinfetat-o, incearca sa o mai "pazesti" in urmatoarele zile si sa ai grija la zona aia. Daca vezi schimbari evidente (forma, culoare, marime etc) ar fi bine sa mergi la medic. (daca era cancerigena sau suspectai ca e asa ar fi bine sa mergi cat mai rapid)

| Drussillah a răspuns:

Si eu am o aluniță mare si cu ceva timp în urmă fara sa imi dau seama, in timp ce ma scărpinam am rupt-o puțin, mi-a curs puțin sânge, iar durerea a fost foarte puternică. Am simțit gust de metal in gură. Mai am rareori dureri(dupa cel puțin un an de atunci) încearcă s-o protejezi, însă daca durerea persistă si vezi ceva ciudat la ea, mergi neapărat la medic, poate fi ceva serios.

| king5151 explică (pentru Drussillah):

Nu mai e maro cum era inainte, probabil ca s-a scurs putin sange din ea ma gandesc, mai e putin maro dar nu toata