| VladSiri a întrebat:

RASPUNS URGENTTT! Asta seara cand m-am barbierit din greseala mi-am crestat. zgariat alunita. a cur putin sange. am dezinfectat. am pus spirt si dupa pansament. acum e ok. are o culoare rozalie si e ok. nu m-a durut si nu ma doare. ce sa fac? sa consult un dermatolog? (nu sunt in tara si sunt putin speriat. ce sa fac? )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AnotherNimrod a răspuns:

Da,trebuie neaparat sa te prezinti unui doctor.Stiu ca nu pare pe bune, dar ranile de la alunite sunt foarte periculoase.Sunt oameni care au murit de la ele.Trebuie sa intelegi ca modificarea marimii unei alunite, ruperea ei, zgarierea ei pot duce la boli grave.Bine acum, depinde ce intelegi tu prin „alunita".„Alunitele" de care vorbesc eu sunt acele semne sau umflaturi(in cazul unor persoane) de culoare maro.Nu confunda cuvantul asta cu acneea!

| VladSiri explică (pentru AnotherNimrod):

Deci era o alunita. eu asa zic. inainte avea o culoare maro deschis. aseara dupa ce am zgariat-o un pic era rozalie si acum dimineata e EXACT ca inainte. si ca dimensiune si culoare

6 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

A cur sange? nu stiam ca doar Romania are dermatologi. ce trist pentru celelalte state sa nu aiba. cum adica nu sunt in tara. ce are a face? nu sunt dermatologi si in strainatate? nu exista telefoane sa suni unul in Romania?

| VladSiri explică (pentru JohnnyBi):

Au dermatologi si aici. oricum raspunsul tau e unul de un om cu inteligenta 0

| JohnnyBi a răspuns (pentru VladSiri):

O intrebare tampita primeste un raspuns tampit. iti e frica de o problema, consulti un doctor. nu internetul. internetul este fara doar si poate cea mai buna solutie pentru a face nimic.

| VladSiri explică (pentru JohnnyBi):

Prietene. te rog sa-ti tai cablu de la net. am vazut ce raspunsuri dai si la alte intrebari. esti sub 0. da-ti 2 palme si reciteste intrebarea pusa de mine. nu imi este frica. doar ca sunt in alta tara. inca o data. taie-ti cablu de la net

| JohnnyBi a răspuns (pentru VladSiri):

Si in tara unde esti de ce nu tr duci la un dermato? Acelasi raspuns de 2 ori si aceeasi rezolvare la aceeasi intrebare