| ninicuta a întrebat:

Daca nu faci sex pana la nunta este sansa sa te imbolnavesti rau? Am avut chist la ovarul drept si medicul a spus ca nu e suta la suta ca nu va aparea inapoi. Ce sa fac? Va rog dati-mi un raspuns concret

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

N-o sa te imbolnavesti din lipsa raporturilor sexuale. Pai, medicul nu ti-a dat nici un sfat sau nu l-ai intrebat?

| Flav a răspuns:

Dar tu esti maicuta?

| cornculapte a răspuns:

Ovarul tau nu stie daca esti casatorita sau nu, iti spun eu.

| cornculapte a răspuns:

Exact asta ziceam. Nu conteaza daca esti casatorita sau nu. Daca ovarul tau 'vrea' sa aiba chist, o sa aiba. Sexul inainte de casatorie nu e o cauza a chistului ovarian. Poate asa ti-a spus domn' parinte ca sa te sperie.
Trebuie sa-l tii sub observatie, sa mergi periodic la control la ginecolog. Ar trebui sa scapi de el in vreo 2-3 luni, dar daca nu se retrage, dupa aceasta perioada poate fi tinut sub control si cu anticonceptionale. Oricum, trebuie sa-l vizitezi pe nenea ginecologu' din cand in cand si el o sa-ti spuna ce sa faci la momentul potrivit.
Apropo, nu m-am putut abtine sa observ ca la explicatia ta ca nu esti casatorita, cineva ti-a dat 'Inteligent'. Sunt curioasa la ce s-a gandit persoana aia in prima instanta si ce inseamna votul in situatia asta. Ca esti inteligenta ca nu te-ai casatorit? Scuze, dar asta a fost primul gand care mi-a trecut prin minte si m-a bufnit rasul. No offense, nu e nimic personal.happy

| ninicuta explică:

Pai mea spus ca am fost prea mult racita de la coloana vertebrala si chistul avea 6, 5 cm crescut

| ninicuta explică:

Eu nu sunt casatorita

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La asa o intrebare stupida mai vrei si un raspuns concret?!laughing

| ice77 a răspuns:

Chisturile nu apar daca tu faci sex sau nu, ele apar din alte motive mai sigur chisturile vin si pleaca dar sunt cazuri in care ele se dezvolta in cazul acesta trebuie mers la dr. ginecolog si cu ajutorul tratamentului vei scapa nu uita chisturile le poti face oricand si depinde de chisturi sunt de 2 feluri de aceea trebuie facut macar de 2 ori pe an control ginecologic.