| Amelya02 a întrebat:

Daca o persoana de 17 ani ingereaza pastile (oricare ) multe, la spital ce ii face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 93Anna93 a răspuns:

Nu vad de ce. Poate doar daca medicamentele au trecut deja in intestin.Nu am auzit sa se faca clisma.Probabil ca depinde de cei de la spital... daca ei considera ca pastilele sunt in intestin si trebuie sa faca clisma,atunci e posibil sa o faca. Mie una mi se pare cam ciudat, adica daca pastilele au ajuns in intestin, atunci incep sa fie absobite in sange(dupa ce sunt descompuse in substante simple) si incep sa isi faca efectul, deci mi se pare putin cam tarziu pentru clisma.Dar totusi cred ca ar putea sa o faca si pe asta, ca sa impiedice absorbtia totala a medicamentelor.

16 răspunsuri:
| 93Anna93 a răspuns:

Spalaturi stomacale.

| Amelya02 explică (pentru 93Anna93):

Cum?

| 93Anna93 a răspuns (pentru Amelya02):

Spalatura gastrica se face introducand in stomac o sonda de calibru mare, care permite intr-un prim timp sa se verse in acest organ mai multi litri de apa calduta, pentru a evacua tot continutul sau. Spalatura gastrica nu este dureroasa, ci mai ales neplacuta. Ea nu necesita spitalizare. Daca ai inghitit pastilele, sfatul meu este sa te duci la doctor sa nu parte de alte neplaceri.

| Amelya02 explică (pentru 93Anna93):

Cum se introduce, pe gat?

| 93Anna93 a răspuns (pentru Amelya02):

Sincer,nu stiu exact. Din cate stiu eu, prin nas, dar nu sunt sigura.

| Amelya02 explică (pentru 93Anna93):

Dar se fac si clisme?

| Amelya02 explică (pentru 93Anna93):

Si cum se introduce o sonda de calibru mare in stomac?
e nevoie de anestezie, cat timp mai stai in spital dupa aia?

| 93Anna93 a răspuns (pentru Amelya02):

Ti-am zis mai sus. Se introduce prin nas si nu necesita spitalizare, dar probabil o vor lua ca pe o tentativa de sinucidere si vor duce fata respectiva la psiholog.Nu stiu exact ce inteleg doctorii prin "calibru mare", pentru ca am citit asta intr-o carte a unei matusi si nu dadeau explicatii.

| Amelya02 explică (pentru 93Anna93):

Ok..multumesc frumos! happy

| 93Anna93 a răspuns (pentru Amelya02):

Cu placere!

| 93Anna93 a răspuns (pentru Amelya02):

Nu vad de ce. Poate doar daca medicamentele au trecut deja in intestin.Nu am auzit sa se faca clisma.Probabil ca depinde de cei de la spital... daca ei considera ca pastilele sunt in intestin si trebuie sa faca clisma,atunci e posibil sa o faca. Mie una mi se pare cam ciudat, adica daca pastilele au ajuns in intestin, atunci incep sa fie absobite in sange(dupa ce sunt descompuse in substante simple) si incep sa isi faca efectul, deci mi se pare putin cam tarziu pentru clisma.Dar totusi cred ca ar putea sa o faca si pe asta, ca sa impiedice absorbtia totala a medicamentelor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

I se fac spalaturi stomacale, se pun perfuzii si apoi este trimis la psiholog

| Amelya02 explică (pentru suntserios):

Cum se fac spalaturile stomacale?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Clisma laughing.

| Gabitzu246 a răspuns:

Ii baga perfuzii, o stabilizeaza cat dec at si ii face clisme la greu, iar dupa ii da ceva sa inghita ca sa vomite

| Alexandra_Stan_1989_Lytu a răspuns:

Nu conteaza varsta, la prima abatere spalaturi stomacale, adica un furtun pe gat, si un psihiatru, la a doua tratament de la psihiatru si daca urmeaza si a treia abatere tratament pe toata viata

| Alexandra_Stan_1989_Lytu a răspuns (pentru Alexandra_Stan_1989_Lytu):

Tentativa de suicid cu acte, clar, si clisma este cu totul altceva.