| Elena1234456 a întrebat:

Daca o persoana a luat foarte multe pastile si ajunge la spital ce se intampla? Ii fac clisma?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SaveTheNature a răspuns:

In primul rand i se vor face spalaturi stomacale.
I se va induce voma.(adica i se va provoca voma.
In functie de ce fel de pastile a inghitit, i se pot administra inhibatori care sa, diminueze actiunea respectivelor substante ingerate.
La internare, pacientul va fi tinut sub observatie:
-temperatura
-tensiune arteriala
-puls
-oxigenare sanguina.
Clisma se face pentru curatarea colonului.
Dar cand respectivele pastile ajung in colon, inseamna ca au trecut deja de ficat si intestinul subtire unde s-a facut "filrarea" si absorbtia substantelor.
Depinde de la caz la caz, depinde ce pastile a inghitit. Doctorii vor face tot posibilul sa-i stabilizeze organismul.

3 răspunsuri:
| SaveTheNature a răspuns:

In primul rand "spalaturi stomacale".
Depinde ce pastile a inghitit. I se vor administra anumite substante care sa inhibe actiunea acelor pastile.
Va fi tinut sub observatie non stop in urmatoarele:
-temperatura
-tensiunea arteriala
-puls
-oxigenare sange.
Clisma e pentru curatarea colonului, dar substantele nocive deja trec de ficat si de intestinul subtire unde sunt filtrate si absorbite.Practic,acea clisma nu ajuta prea mult.
Uneori pacientului i se induce voma.
Cam atat

| Latinmoon a răspuns:

Poate nu i s-ar intampla nimic sau poate i-ar veni rau. Depinde ce a luat.big grin

| TheStory a răspuns:

Depinde de pastilele pe care le-a luat.