| Corina64 a întrebat:

Buna tuturor, am o întrebare, prietena mea in vârsta de 21 de ani nu a făcut niciodată varicela sau vărsat de vânt. S a vaccinat când era mică, adică la câteva luni după naștere. Este posibil sa facă? Nu știe sigur dacă a luat de undeva sau nu, iar acum sta cu teama. Vaccinul se face o singura data atunci când suntem mici sau trebuie repetat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Daca s-a vaccinat nu trebuie sa isi faca griji.

| Corina64 explică (pentru dullcat):

Asta am spus și eu, doar ca având 21 de ani poate sa fie mai rău ca atunci cand era mică. Oricum mulțumesc!

| Holiday a răspuns:

Vaccinul nu te fereste "sa iei", ci sa dezvolti boala. Adica, vaccinul nu previne intrarea in corp a unui virus, ci pregateste organismul pentru a putea impiedica multiplicarea lui si a-l anihila inainte de a crea probleme.

| Corina64 explică (pentru Holiday):

Ok, am înțeles. Mulțumesc!

| StoicAnalysis a răspuns:

E foarte posibil sa-l faca. Doar ca simptomele o sa fie acceptabile si o sa-i treaca relativ repede.

| Corina64 explică (pentru StoicAnalysis):

Ea este și speriata de orice chestie. Mulțumesc!

| Drake21 a răspuns:

Da, toti oamenii fac varsare de vant, cu vaccinul doar ameliorezi, eu am avut pe la 6-7 ani laughing

| Holiday a răspuns (pentru Drake21):

De fapt nu ameliorezi, pur si simplu nu faci. Contactarea unui virus nu e similara cu boala cauzata de el.

| Drake21 a răspuns (pentru Holiday):

100% toti oamenii fac varsare de vant

| Drake21 a răspuns (pentru Holiday):

Cu tot cu vaccin, o sa vada

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Holiday):

O sa il faca, doar ca in forme mai usoare. Vaccinul e de fapt o doza aproape inofensiva de virus/bacterie sau din ARN-ul acestora, ce e menit sa fie introdus in organism pentru a fi remarcat de sistemul nostru imunitar. Odata ce sistemul nostru imunitar il elimina, ia cu el si mostre din virusul sau bacteria respectiva, si apoi toate informatiile extrase din mostrele respective vor fi pastrate in sistemul nostru imunitar innascut, ca apoi daca virusul sau bacteria respectiva va intra din nou in organism, sa fie nimicit din prima in mod eficient fara prea multe daune asupra corpului nostru ( febra, frisoane, nas infundat, etc ). Multi nu stiu, dar toate simptomele bolii pe care le-am enumerat sunt de fapt mecanisme de aparare declansate de sistemul nostru imunitar pentru a distruge virusul sau bacteria.

| Drake21 a răspuns:

Se fac m ai multe vaccinuri cand esti mic, nu doar unul, dupa ce m ai cresti in functie de evolutia sanatatii tale