| Raulbucse2 a întrebat:

Dacă o persoana un prieten bun cu care umblu mereu are "HIV" iar ca prin minune ne-am zgariat oarecum el primul dar i-a curs puțin sânge iar mie deloc doar o zgârietură asa fff puțin acum nu se vede, cel puțin eu nu o văd, poate doar cu lupa sunt șanse sa fi fost infectat cu "HIV"? Menționez ca mie nu mi-a curs sânge, nici el nu a avut o rana deschisa de la o sarmulita.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Este posibil.
Daca ai suspiciuni, fa-ti un test HIV peste cel putin 3 luni dupa eveniment.
Vorbeste cu medicul, care este intervalul minim-necesar pentru a putea pune in evidenta sigur boala, daca te-ai infectat (sau nu).

Răspuns utilizator avertizat
| darrio2007 a răspuns:

Daca sangele lui nu a luat contact cu al tau, nu sunt probleme de infectare.

Răspuns utilizator avertizat
| darrio2007 a răspuns (pentru Raulbucse2):

Ti-am mai raspuns. Daca nu ati luat contact direct, nu te poti infecta.

Răspuns utilizator avertizat
| darrio2007 a răspuns (pentru Raulbucse2):

Tot unde s-a zgariat si el?
Măăă, voi vă iubiti!

| sierra1 a răspuns:

Amice: tu te joci cu focul (citește: viața)

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| Legion7X a răspuns:

Numai umbla cu el.

| Eireann a răspuns:

Nu vad sanse dar e bine de stiut ca in cazul HIV exists profilaxie post-expunere ce constantly intr-un curs scurt de medicamente folosite in tratamentul HIV si se administeeaza la maxim 3 zile dupa momentul expunerii. Nu e cazul tau, se foloseste mai mult pentru personal medical in caz ca se inteapa sau manipuleaza incorect produse de sange.

Răspuns utilizator avertizat