| RedNightmare a întrebat:

Dacă o să mă duc mai tarziu cu 3 saptamani la dentist ca sa imi scoata plomba moale ce e pentru a ucide nervul pentru a pune una tare o sa am durere de dinte?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Speranta12 a răspuns:

TE VA DUREA! Iti spun eu ce-am patit. Citeste pana la capat, te rog.
Tot asa mi-a pus ceva substanta sa-mi omoare nervul si nu m-am dus dupa. Nervul inca nu murise, plomba cazuse si pe deasupra m-am infectat si cu puroi acolo. Puroiul s-a dus pe canalul dintelui in sus si ma durea pana in creier si la ceilalti dinti, mai rau decat niste pumni primiti in fata.

Cand m-am dus la dentist dupa vreo luna, era caz de extractie. Dar a zis ca se poate salva dintele prin tratament endodontic. Stii ce e ala? E grav. Tratamentul ala se aplica in stadiile grave in care se afla dintele sau maseaua, cand puroiul a ajuns pe tot canalul pana spre radacina in sus. Tratamentul presupune sa-ti introduca diferite ace de diferite masuri si grosimi, sa te frece in sus si-n jos pe canalul dintelui pana ti-l largeste, ca sa cada puroiul. Stii ce-nseamna asta? Durere pe viu. Chiar si cu anestezie te doare, fiindca infectia iti provoaca ravagii acolo in canalul dintelui. Iti poate provoca hemoragii.

Asa am patit eu. Greseala mea este ca m-am dus la un dentist generalist, obisnuit. Si a inceput sa bage acele in mine pe viu sa ma curete de infectie, zicandu-mi ca "nu-ti dau anestezie ca sa vad unde doare si cat de adanca e infectia". Si inchipuie-ti tu cum am stat eu acolo pe scaunul ala in dureri cumplite in timp ce dentistul freca cu acele pe canalul dintelui meu. ESTE DE NESUPORTAT FIZIC SI PSIHIC DUREREA.

Eu habar n-aveam ca ce facea acel dentist era tehnica veche. Si mi-am luat o mare TEAPA.
Dupa aceea, cineva mi-a dat un sfat salvator cum ca trebuia sa merg din start la un MEDIC DENTIST ENDODONT SPECIALIST, care numai de asta se ocupa, adica de Tratament Endodontic de canal, care este ceva foarte dificil.

Apoi, evident ca am inteles cum statea treaba si ce greseala mare am facut mergand la un simplu dentist crezand ca ma salveaza, si pe bani putini.

Am mers imediat la cel mai bun cabinet dentar din orasul meu si acolo am observat MAREA diferenta de calitate a serviciilor. Aveau totul tehnologizat. Si nu au refuzat sa imi dea anestezie. Ba chiar, mi-au dat in mai multe parti langa dinte, ca sa nu ma mai doara deloc. Apoi au bagat niste instrumente tehnologizate care mi-au masurat dimensiunile canalului maselei si distanta pana la radacina, ca sa vada cu ce ace trebuie sa ma curete. In schimb, primul dentist amator baga ace la nimereala sa vada daca mai e infectie sau nu si mai zicea si "N-are ce sa te doara ca doar ti-am pus dezinfectant inainte". Pe naiba, durea enorm.

Si cum zic, mi-au masurat canalele maselei, mi-au dat mai multe anestezii, mi-au pus o fâșie de cauciuc in gura, ca sa nu se imprastie infectia si dezinfectantele lor pe baza de clor in restul gurii si au lucrat foarte curat si tehnologizat. Abia apoi, au inceput sa-mi bage acele in gura si sa ma curete pe canal ca sa scoata toata infectia. Pe langa ace au lucrat si cu niste instrumente speciale, tot tehnologizate, ca sa-mi scoata infectia.

Asa da, domn'le! Am dat un ban, dar au avut grija de mine. Si am mers in mai multe sedinte de curățare a infectiei, fiindca si cu anesteziile primite, tot mi-au gasit un loc in varf langa radacina unde mai era puroi si durea. Dar dentistul nu a continuat sa ma solicite dureros, cum a facut celalalt. M-a lasat acasa si apoi in alta sedinta a curatat toata infectia. Apoi a inchis canalul dintelui proaspat dezinfectat si cu nervii morti. A inchis canalul introducand un con de lemn elastic si de calitate de marimea canalului, care se foloseste in stomatologie. Apoi m-a plombat si gata. Adio dureri.

Insa greseala mea e ca am stat prea mult cu lucrarea neterminata in gura, exact asa ca intrebarea ta. Si din cauza infectiilor si a serviciilor de PROASTA CALITATE ale primului dentist, era sa-mi pierd maseaua si pe deasupra, sa fac si hemoragie in locul acela.

MORALA: CAND VINE VORBA DE PROBLEME SERIOASE LA DINTI, ALEGE CEI MAI BUNI SPECIALISTI CU SERVICII DE CALITATE SI TEHNOLOGIE DIN ORASUL TAU. CHIAR DACA SUNT MAI SCUMPI, MERITA!

| RedNightmare explică (pentru Speranta12):

Mulțumesc enorm, alții s-ar fi lenevit să scrie atâta pentru a ajuta un necunoscut, ești un om bun

| Speranta12 a răspuns (pentru RedNightmare):

Multa sanatate si nu amana mersul la dentist! happy

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da.
Arzenul folosit pentru omorarea nervului trebuie scoa dupa o saptamana si curatat canalul.
In caz contrar, arzenul poate "lucra" mai departe pe firul nervului, distrugandu-l.
Daca este atacat si nervul principal a maxilarului, atunci nu vei simti pe aceea parte al gurii.

| darrio2007 a răspuns (pentru Bula):

Arsenic nu arzen.

| Bula a răspuns (pentru darrio2007):

Arzen este substanta chimica.
Arsenicul este preparatul care contine arzen.

Ai dreptate, in masele nu se pune arzen pur, doar diluat, preparat. big grin

| darrio2007 a răspuns:

E bine sa te duci cand ti s-a spus. Daca stai prea mult, plomba moale, cum ii zici tu, iti va cade, pentru ca este provizorie vor intra resturi de mancare acolo si poti face infectie.

| Speranta12 a răspuns:

Aici arata si spune mai multe despre TRATAMENTUL ENDODONTIC DE CANAL si la ce sa te astepti. Urmareste-l.

https://m.youtube.com/watch?v=fy7cDnrlwJ0