| anonim_4396 a întrebat:

Daca o sa ma limitez la 1300 calorii pe zi (aproape fara zahar,fara paine, fara sucuri) si merg (nu alerg), fara alte exercitii cam cat as slabi intr-o saptamana/luna? Sunt si fumator.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

1300 de calori poate fii din orice vrei tu, dar sfatul meu este sa consumi o alimentatie sanatoasa, recomand dimineata lapte cu cereale integrale dar fara zahar si un fruct avocado ca sa ai si grasimi, dupa-masa o mancare calda si ceva carne, seara un iaurt

depinde de rata ta metabolica, daca ai cat mine 1700 -1300 =400 de calori pe zi
400 de calori ori 7 = 2800 de calori =300 de grame de grasime, daca faci sport macar o ora si mai adaugam 370 de calori vom slabi un 1kg in 8 zile
o ora de mers pe jos

| Violleta2022 a răspuns:

Pe saptamana poti slabi cam 200 gr (max 1 kg pe una), pentru ca nu vrei sa renunti la dulciuri si paine, care sunt extrem de importante in dietele de slabit, sa fie eliminate in totalitate, mai ales ca nu faci sport deloc.
Dieta de 1200 calorii este recomandata diabeticiilor, ca sa se mentina la aceeasi greutate.
Fumatul nu afecteaza ditele de slabit, doar plamanii si starea de sanatate a lor.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru Kolors):

Cand ai renuntat al ele, ca acum 4 ore scriai:
"(aproape fara zahar, fara paine, fara sucuri)
Din pacate, iti furi singur caciula, ca nu pe mine ma afecteaza trisatul, ci pe tine si asta vei vedea tu la cantar, cand vei vedea ca nu coboara deloc.
La dietele de slabit, zaharul, painea si sucurile sunte eliminate in totalitate, pentru a stimula arderile.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru Kolors):

Zaharul din cafea trebuie eliminat in totalitate. Ori nu mai bei cafea, ori folosesti extract de stevia, care-i indulcitor natural.
Cat desprre cei 5000 de pasi pe zi, este frectie la picior de lemn.
ca sa realizezi ceva ai nevoie sa ALERGI 5km pe zi, nu sa mergi.
Batranii de aici fac 10.000-15.000 de pasi pe zi, doar ca sa se mentina si tu vrei sa slabesti codra cu 5000 de pasi?
Pune mana serios si alearga, pana transpiri, dar minim 5km pe zi.

| Frank51 a răspuns:

Intre minus infinit si plus infinit.

| aumih16 a răspuns:

Destul! vreo 50 60 kg ar fi!

| Alverto a răspuns (pentru aumih16):

= ))))) 50-60 kg are el, Dmn ce inculți sunt unii

Răspuns utilizator avertizat
| marilux a răspuns:

Să zicem că mănânci doar 1300cal/zi, dar dacă din acele calorii mănânci prăjeli, alimente de patiserie etc, degeaba. Încearcă să te rezumi doar la fructe/legume, proteine, iaurtul grecesc este extrem de bun și sănătos, la fel și ovăzul. Nu uita să bei minimum 2l apă/zi, te va ajuta foarte mult ca să slăbești. Fără exerciții e cam greu, ai slăbi poate 0.5kg/săptămână sau poate chiar mai puțin. Aleargă, ia-ți un prieten și alergați amândoi odată ce se va putea ieși din case.

| AnastasiaK a răspuns (pentru marilux):

"Să zicem că mănânci doar 1300cal/zi, dar dacă din acele calorii mănânci prăjeli, alimente de patiserie etc, degeaba."

De fapt, doar caloriile conteaza. Cat timp e in deficit caloric poate sa manance doar de la Mc si tot slabeste.

"Fără exerciții e cam greu, ai slăbi poate 0.5kg/săptămână"

Pai 0.5kg/saptamana e slabirea normala, indicata/recomandata. Iar exercitiile conteaza destul de putin in slabire. Fara exercitii se poate, fara deficit, in schimb, niciodata.

Eu nu te condamn ca habar n-ai despre nutritie, dar mi se pare o mare problema cand vii si dai sfaturi desi esti pe langa subiect.

Ah, fara legatura cu nutritia, dar tot in lipsa de informare consta: se poate iesi binisor din case si in prezent. Este prevazut cazul pentru activitati fizice individuale.