| alma200033 a întrebat:

Daca părinții au depresie înseamnă că și copilul lor va avea aceeași formă de depresie?
Și depresia se vindeca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Nu,depresia nu se mosteneste de obicei genetic si da, bineinteles se poate vindeca cu ajutorul combinatiei dintre antidepresive, vitamine si psihoterapie.Plus cititul de carti motivationale sau de psihologie.Succes!

| Bondarel99 a răspuns:

Nu scrie in ADN dar copilul creste in acel mediu si e predispus la starile parintilor deci da, psihologii spun ca au sanse mari sa dezvolte si copilul depresie, dar tine nimte ca fiecare om e diferit si nu inseamna mereu o sa fie exact ca parintele.

| elcosmin a răspuns:

Depinde de problema. Trebuie analizata radacina problemei, si rezolvata. Se poate trata si fara psiholog, dar asta depinde de gravitatea problemei si de psihicul celor afectati.

| Vali215 a răspuns:

Pe langa faptul ca unele boli care apar ca urmare a depresiei pot fi mostenite, s-a constatat ca si vulnerabilitatea fata de depresie poate fi mostenita. Aceasta nu inseamna, desigur, ca este absolut obligatoriu sa devenim depresivi daca o persoana din familie sufera de depresie. Altfel spus, se pare ca ceea ce mostenim de fapt, nu sunt bolile in sine, ci predispozitia spre ele.

| SantalPorcocale a răspuns:

Da-i cu spirt si trece

| ArmywCode a răspuns:

Depresia e o stare mentala. Nu se mosteneste. Se poate vindeca si pe cale naturala, nu apela direct la medicatie ca ele dezumanizeaza, nu ai sa mai ai emotii, sentimente intense etc. Totul e din capul nostru, daca vrei sa iesi timpul e un factor mare, acorda-ti timp si incearca sa treci peste evenimentul care a cauzat sa apara depresia.

| Luciana2000 a răspuns:

Se vindeca, dar cam greu. Depinde la ce phiholog mergi si care este cauza.
Cu cat copilul e mai mare, cu atat va fi mai putin predispus la depresia parintilor. Daca copilul stie de depresia parintilor, este mai predispus. Dar daca este puternic, copilul poate chiar sa i vinece pe parinti. Nu uita, depresia nu e o boala fizica, ci mentala. Cu cat trece mai mult timp de cand ai depresie, cu atat este mai dificil. Persoanele care au depresie trebuie sa se duca la psiholog. Nu este o rusine ca ai depresie sau ca mergi la medic, indiferent de ce! Sper ca te am ajutat...