| anonim_4396 a întrebat:

Depresia recurenta e depresie cronica? Se poate vindeca depresia recurenta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| macintosh a răspuns:

Nu cunosc un psihoterapeut din Timisoara, dar cauta dupa review-uri pe internet... pana il alegi, nu uita sa te inconjori doar de lucrurile care iti plac sau lucruri care te distrag din overthinking

11 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Orice se poate vindeca dacă crezi în Dumnezeu! happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu mai lua în seamă aceste denumiri.
Ești un om perfect sănătos și cu toată viața înainte,de ce să stai să ți-o pierzi fiind trist?
O manea, o muzică mai săltăreață, o discuție cu un prieten, o prăjiturică sau să te joci cu vreun animal cu siguranță te vor face să te simți mai bine.
Și da, se vindecă?

| macintosh a răspuns:

Apeleaza cu incredere la psihoterapie. Sa apelezi la un psiholog nu e o dovada de slabiciune, ba chiar e o dovada de curaj, deoarece incerci sa iti rezolvi o problema... iar o problema ascunsa sub pres nu face decat sa genereze agravarea situatiei

| anonim_4396 explică (pentru macintosh):

Urmez tratament dar degeaba, depresia e severa o am de multi ani.

| macintosh a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca simti ca nu ai rezultate, schimba psihoterapeutul si psihiatrul neaparat. Imi poti spune de cat timp si ce tratament urmezi?

| anonim_4396 explică (pentru macintosh):

Ce mai conteaza... nu o stiut decat seroxat xanax si anxiar sa imi de a de cat timp merg la acest psihiatru.
la psihoterapeut nu m-am dus. trebuie sa schimb medicul... odata i-am zis sa imi de a cipralex, am luat 4 luni si nici o imbunatatire. odata mi o pus diagnostic depresie relationala si acum recurenta. eu cred ca si medicii psihiatri sunt bolnavi psihic de schimba asa diagnosticul in functie de ce ce i se spune la consultatie.

| macintosh a răspuns (pentru anonim_4396):

Tratamentul e bun, dar trebuie si psihoterapie-psiholog. Depresia nu este doar un dezechilibru neuro-chimic... nu trebuie privita ca o boala organica, adica ce simplu afecteaza doar organele... ea tine si de tine, de efortul pe care trebuie sa il depui. Prinde curaj si ia atitudine! Doar asa poti scapa de depresie, iti trebuie un mic imbold sa iei actiune. Din aceasta cauza ai nevoie de psihoterapeut, sa te ajute, sa te canalizeze, sa te ridice iar de psihiatru sa te ajute cu partea neurochimica.

| anonim_4396 explică (pentru macintosh):

Nu stiu ce sa zic, ba revine ba dispare si tot asa, cand revin simptonele nu mai pot sa fac nimic nu mai am deloc energie, vointa, aproape ca nici nu reusesc sa ma dau jos din pat desi vreau. tare mi ca e depresie cronica fiindca sinptomele sunt foarte intense.am si ganduri intunecate. ma gandeam daca nu cumva am ceva vreo boala la tiroida ca si bolile de tiroida dau depresie si atacuri de panica, unii am vazut pe unele forumuri ce se plangeau de episoade psihotice cauzate de tiroida. cred ca am xeva la tiroida ca m-am cam ingrasat serios si nu reusesc sa slabesc bine eu mananc si mult, sincer nu stiu cat mai pot rezista ma rupe de cand s-a schimbat anotimpul sa agravat, iar anxietatea e ca la inceput cand ies afara sunt speriat e o frica nejustificata cred ca e anxietate sociala fiindca doar cand ies afara ma simt naspa mai ales cand vad oameni multi ar putea fi agorafobie nu s sigur. doar cu xanax pot potoli anxietatea si sa ies fara sa imi fie rau. si ce imi recomanzi psiholog sau psihoterapeut?

| macintosh a răspuns (pentru anonim_4396):

Psihoterapeut. ( din ce oras esti?)

| anonim_4396 explică (pentru macintosh):

Din Timisoara

| macintosh a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cunosc un psihoterapeut din Timisoara, dar cauta dupa review-uri pe internet... pana il alegi, nu uita sa te inconjori doar de lucrurile care iti plac sau lucruri care te distrag din overthinking

| dogaesdhgijrsd a răspuns:

Omoara-te ca nimanui nu-i pasa