| Kary_5797 a întrebat:

Am nevoie de ajutor, de data asta pentru o prietena de-a mea. Mi-a zis ca s-a uitat pe net si a vazut ca are aceleasi simptome cu depresia. Mi-a zis ca fara sa vrea, in mintea ei are o obsesie de a verifica intotdeauna daca usa de la intrare se poate deschide si ii tot vin in cap, fara sa vrea ganduri sa se omoare, desi nu vrea asta sub nicio formastraight face si intra in panica, dar ii vin multe in cap. uneori plange de singuratate, sau ca va fi nefericita toata viata, etc. Mi-a zis ca e speriata ca indiferent daca se va vindeca de depresie, va fi trista si nu isi va dori sa traiasca. Ce poate sa faca? Are depresie? Va rog nu-mi spuneti ca trebuie sa mearga la un specialist, asta stie si ea.dar cum ar putea sa scape de depresie prin remedii naturale...sau altceva?sad

4 răspunsuri:
| Elvina a răspuns:

Probabil ca da. Sa mearga la medic si sa faca tot posibilul sa devina fericita. Ajut-o. Sa nu o lasi. Bafta!

| Vladuthz a răspuns:

Draga mea, prietena ta in mod clar este bolnava, si cu siguranta are nevoie de un psihiatru foarte bun nu psiholog. Sa stii ca nu este absolut nici o rusine sa mergi la psihiatru, cine spune ca la psihiatru merg numai oameni nebuni este o persoana cu minte inchisa si ignoranta. Eu iti zic cat se poate de sincer, pentru ca si eu am fost la randul meu si in cele din urma am decis ca vreau sa ma fac psihiatru. In Romania psihiatria este la mare valoarea, in timp ce psihologia e praf. Sfatul meu este sa o convingi pe prietena ta sa mearga, este cea mai buna solutie.

| AnonimGirll a răspuns:

Ar trebui sa mearga la un phiholog

| CigarettesAndUnicorns a răspuns:

Cu totii trecem printr'o perioada de depresie la un moment dat, declansata nu neaparat dintr'un anumit motiv. nu este neaparata nevoie de psiholog, deoarece singura persoana care o poate ajuta intr'adevar este ea insasi, prin autocontrol. ar fi bine sa gaseasca anumite activitati care sa o distraga de la ganduri, probleme si in niciun caz sa nu recurga la taiat sau chestii in gen, la care toti tindem sa ne refugiem cand trecem prin asa ceva. poate si tu o poti ajuta, fiindu'i alaturi de fiecare data cand are nevoie. sper ca este doar o faza trecatoare si incet, incet, situatia se va remedia. ai grija de ea happy