| anonim_4396 a întrebat:

Nu mai pot rezista!

Știți cumva, cum ar poate vindeca depresia?

Cum te poți vindeca de depresie, daca ești nociv și ai atâtea pe cap?

Răspuns Câştigător
| Perdeauacolorata a răspuns:

Buna! Te înțeleg foarte bine probabil îți este foarte greu.Eu am trecut printr-o depresie anul trecut. Nu știu câți ani ai sau ce probleme ai doar că îți garantez că totul va fi bine. Este foarte bine că ceri ajutor. Se pare că ai conștientizat singur că ai o problema și că ai nevoie de ajutor. Eu anul trecut am fost foarte supărată deoarece nu mai puteam face fata cerintelor. Și da gândurile omoară! În primul rând încearcă să discuți cu o persoana apropiata în care ai încredere. Spune tot ce ai pe suflet! Dacă nu merge poți citi și cărți de pshiologie! Pe mine m-au ajutat enorm. Trebuie să știi că toți trecem la un moment dat printr-o astfel de situatie. Sunt multe multe variante. Tu alege pe cea care îți e potrivită! Există și psihiatru, eu am fost la un neuropsihiatru și am luat medicamente. Acum sunt o persoana sănătoasă, vesela și nu mai am niciun gând. Încearcă să te uiți la ceva amuzant, dragut, vesel. Îți doresc numai bine!

21 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Ieși afară din casă și mai vizitează și tu locuri, mai du-te la un festival.

| Freya1 a răspuns:

Incearca sa iesi din rutina zilnica si sa iti gasesti persoane apropiate cu care sa discuti sa incerci sa te distrezi si sa te gandesti ca totul are o rezolvare.Gandestete ca nu au intrat zilele in sac si ca fiecare om trece prin incercari.Incearca sa te delectezi cu ceva sa iti acaparezi atentia cu ceva si nu sta sa te plictisesti sau sa ai timp de ganduri negative.Depresia consta in stari de rau fizice insomni anxietate atacuri de panica izolare inchidere in tine.Deci incearca sa eviti toate astea care iti porovoaca starile astea

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1. In primul rand cati ani ai? Daca esti intre 14-19 ani...cam e normal sa ai ganduri de astea, dar cel mai important e sa nu le bagi in seama, sa le alungi!
2.Cu totii trecem prin greutati in viata aceasta dar asta nu inseamna ca trebuie sa ne punem capat zilelor.
3. Daca nu esti bolnav grav, nu ai cancer, nu ai niciun handicap multumeste-te ca esti sanatos! Gandeste-te ca sunt atatia oameni bolnavi care au avut si ei ganduri din acestea la randul lor dar au renuntat la ele fiindca viata merge inainte! Nu trebuie sa ne oprim! Daca viata ne da greutati trebuie sa demonstram ca le putem face fata!
4. Ocupa-ti timpul cu mai multe lucruri, hobby-uri! Deseneaza, canta, fa cursuri de teatru, mergi cu bicicleta, fa un program pe pc, invata o noua limba straina, uita-te la un film, fa curat, mergi la cumparaturi etc. Astfel nu vei mai avea timp sa te gandesti la cat de "naspa" e viata ta si nu vei avea ganduri sinucigase.
5.Bea ceaiuri de tei, de musetel, ceai verde, bea sucuri de fructe si legume.Mananca sanatos, stii cum se zice, un corp sanatos o minte sanatoasa!
6. Daca ai intrat in depresie fiindca:
a) te-ai despartit de cineva, ei bine lasa ca vei gasi pe altcineva!
b)nu ai banii necesari sa faci ce vrei/ce iti propui in viata, ei bine lasa ca va fi mai bine in curand, nu dispera!
c)daca ai un job "naspa", stresant, atunci perfectioneaza-te intr-un alt domeniu, ca sa il poti schimba!
d)daca ai probleme in familie si esti inca minor, atunci calmeaza-te ca vei implini 18 ani si poti pleca!
e)daca cineva apropiat e bolnav atunci din nou calmeaza-te, o sa se faca bine si daca nu, tot nu dispera! Unii oameni se mai imbolnavesc si mor, asa e cursul vietii, nu ai ce face. Dar ca sa renunti tu la viata e cam o lasitate! Ca nu stii sa lupti cu viata! Fii curajos asa cum ai fost si pana acum!
Iti sugerez sa dai un search pe Youtube: Sia-Never Give Up
De la punctul 6 in jos am scris alea ca exemple deoarece nu ai specificat de ce ai intrat in depresie.
Si bineinteles al 7-lea punct: Ar fi bine sa iti gasesti un duhovnic, sa te spovedesti si sa mai citesti din vietile sfintilor sa vezi cat au suferit ei la randul lor si nu s-au lasat!
8)Cauta sa vorbesti cu cineva apropiat macar, fa-ti prieteni daca nu vrei sa iei in considerare punctul 7).
9)Eu nu iti sugerez sa iei medicamente si sa mergi la psihiatru/psiholog dar fiecare face cum stie/cum crede.

| 1231242 a răspuns:

Incearca sa te duci la psiholog intai, iar dupa la psihiatru.

| m1dn1gh7 a răspuns:

Daca o tii in brate si o pupi toata ziua, ea nu trece de la sine. happy

| 94Lucifer94 a răspuns:

Da, de obicei până încerci, iar cel mai ușor e cu pastile. Doar că nu funcționează, am încercat. Mi-a fost rău, eram palid, abia mai simțeam inima, dar tot m-am trezit a doua zi. După aia am început să-mi fac planuri de viitor, cu bune sau rele, viața trebuie să meargă înainte. Nu poți să-i pui capăt chiar așa, e mai greu decât pare să-ți dai sufletul, pentru că normal, ultimile clipe, când viața atârnă de un fir de ață, alea sunt cele mai grele. Eu chiar era să mor într-o noapte acum recent că mi se făcuse rău, dintr-odată m-a luat o senzație ciudată și simțeam un gust ciudat în gură, parcă electric sau metalic, îmi înghițisem limba, nu mai puteam să vorbesc, pentru că atât de tare mă speriasem, și pur și simplu îmi venea să cad din picioare, doar că ce simțeam în clipa aia, simțeam că mor, și tot nu voiam asta, deși poate se termina, dar pentru mine era un sfârșit groaznic. Depresie am avut și eu un an și ceva, dar mi-am revenit, am început să mai vorbesc cu câte o fată, după cu cât mai multe, până mi-am dat seama că ajută foarte mult să ai cu cine vorbi, zilnic chiar. Contează să dai vieții un sens apoi să îl urmezi, pentru că așa și eu mă simt de parcă locul meu nu e aici, dar încerc să mi-l găsesc, știu că se poate și voi reuși.

| lilith16 a răspuns:

Bă am trecut si eu prin chestia asta recent, dar gandeste-te aşa, nu iubeşti apusurile când vezi cât de frumosa e viaţa de fapt?
Mai gandeste-te ca ai fost dat pe pământ cu un motiv, cu un sens du-te alergă, fă-ţi prieteni bucură-te, doar odată in viaţa ajungi la anii ăştia, priveşte partea plină a paharului, poartă urechi de pisicuţa si uita-te la wengie pentru ca crede-ma te va ajuta, văd ca esti fata după nume deci, simte-te liberă, poartă botosei si nu te gândi la lucruri rele, bucură-te ca ai picioare, bucură-te ca ai mâini, alţii tânjesc sa mergă sau sa mănânce singuri, esti libera fato, fa ce simţi si eu sunt fata si am 13 ani si am trecut prin sentimente de astea, bucură-te, alţii ar vrea viaţa ta, te va ajuta, îţi promit happy

| alin131 a răspuns:

Cred ca ai sufletul incarcat.
Daca vrei sa imi urmezi sfatul ok daca nu iar ok dar vreau sa iti spun.

Roaga-te singura si descarca-ti sufletul in fata lui Iisus Hristos.

Marturiseste-ti pacatele in fata lui (nu trebuie sa te auda nimeni altcineva) si plangi si lasa-L sa te vindece.

Noi oamenii ne facem mult prea multe griji si vedem rautatea din lume si alegem sa ne indepartam de lumina, de Cel care ne-a creat si ne iubeste infinit de mult.

Te vei simti mai bine. Citeste biblia si cere protectie ca nici o entitate negativa sa nu iti tulbure mintea si sa te poti concentra.

Iisus Hristos te iubeste.

Daca vrei sa te mai ajut poti sa imi lasi un msg.

| Alexandruuu88 a răspuns:

Încearcă sa bei cat de mult ceai de sunatoare...te va ajuta.

| KiszMy a răspuns:

Nu există "depresie". Tu ești resemnată, iar cauza resemnării nu poate fi decât constrângerea.

| anonim_4396 explică (pentru KiszMy):

Nu sunt resemnat, nimic nu mă constrânge.

| KiszMy a răspuns (pentru anonim_4396):

Nimic

| Inception a răspuns:

Du-te la un psiholog sau psihiatru.

| Fancyuiop a răspuns:

Și eu îs în aceeași situație, dar nimănui nu-i pasă. Nu am niciun prieten, părinții se ceartă cu mine.Eu îs așa de harcea-parcea

| Antonies a răspuns:

Du.te la un psiholog, și nu te încuia in tine, vorbește mereu despre problemele tale.

| Dary27 a răspuns:

Cred, de fapt sunt aproape sigură că numai in Dumnezeu îți vei găsi alinarea. Roagă-te, mergi la Biserică și spovedește-te... În paralel, consultă-te cu un psiholog. Viața e prea frumoasă ca să te despărțit de ea! Sper că te-am ajutat!

| Adrian_Ciuca_1992 a răspuns:

Du-te la un medic psihiatru si se rezolva sigur, dar pana ajungi ia o jumătate de pastila de cronodril 2mg

| Ionita_Alexandra_1986_JF8S a răspuns:

Nu poți. Depresia se transforma in episoade. Dintr o data cazi. Nu simți nimic pentru nimeni. Vrei doar sa mori. Depresia nu dispare. Este șireata. T lasă sa zambesti, sa îți faci planuri, sa crezi, sa faci. Intr o zi, dărâma tot ce ai construit.

| Ion000 a răspuns:

Buna seara eu am apelat la o ghicitoare m-a ajutat foarte mult eu eram în prag să mă omor îți las numărul ei îi zici cal ai de la Ionut 0 784 055 153

| Iancu_Tavi_1967 a răspuns:

Alunga gandurile negative...