| anonimxenotome a întrebat:

Bună! Am avut ultimul contact sexual pe 21 decembrie. De atunci si pana luna asta am avut menstruatie normala in fiecare luna. Insa luna asta, nu am nici un simptom cum ca ar veni. Acum 4 zile am avut cateva scurgeri mici care păreau a fi menstruatie, care au tinut pana azi. Insa au fost slab cantitativ, comparativ cu ce era pana acum. As putea fi insarcinata? Nu mi s-a mai întâmplat pana acum.

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Se poate intampla ca dupa mai multe sangerari menstruale care s-au manifestat si desfasurat in mod normal atat ca numar de zile cat si al cantitatii de sange menstrual eliminat, uneori/la un moment dat sa se produca si o sangerare menstruala a carei desfasurare sa fie cu totul ANORMALA in privinta numarului de zile de manifestare, sau a cantitatii de sange menstrual eliminat, sau din privinta ambelor aspecte. Astfel de sangerari menstruale ANORMALE pot sa apara in cazurile in care in organismul femeii se produc dereglari ale activitatii hormonale mai mult dau mai putin severe/intense/grave a caror producere de regula nu este cunoscuta. Probabil a fost un ''episod'' pasager care nu se va mai repeta. Insa in caz contrar va trebui sa te prezinti la o consultatie ginecologica pentru a fi stabilit cat mai precis motivul care provoaca dereglarea hormonala. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine, nu poti sa fii gravida.

| Floridori a răspuns:

Uneori imi vine greu sa cred ca existati cu adevarat.Pare cu totul si cu totul ireal.

Menstruatia este garantia absoluta ca nu exista o sarcina instalata in uter.Am explicat de ce in repetate randuri.
Deoarece endometrul, care este eliminat in timpul zilelor de sangerare menstruala si care se reface cu fiecare ciclu este absolut vital unei sarcini.Deci daca se elimina, organismului nu ii este necesar, deci hormonii specifici sarcinii nu sunt secretati, iar creierul nu detecteaza o sarcina.
In plus, atunci cand exista o sarcina, colul este inchis, acolo se formeaza un dop gelatinos.

Tu ai avut menstruatie aproape o jumatate de an...

Faptul ca de data aceasta a fost mai slaba cantitativ ar putea avea cauze hormonale.Nu este obligatoriu ca fiecare menstruatie sa se manifeste exact la fel, ca si cum ar fi copii fidele.
Sangerarea menstruala are o durata de 3-7 zile, deci acele 4 zile se incadreaza in normalitate, iar cauza, repet, ar putea fi de natura hormonala.Sau poate fi vorba de alti factori precum un tratament medicamentos tinut de curand.

| anonimxenotome explică (pentru Floridori):

Mi am pus semne de intrebare deoarece am auzit cazuri. Si au fost 3-4 zile dar cum am mai menționat, foarte foarte slabe. Nu am tinut nici un tratament

| Floridori a răspuns (pentru anonimxenotome):

Tratamentul medicamentos care sa includa anumite tipuri de medicamente era doar un exemplu de cauza care ar fi putut influenta.
In general si in majoritatea cazurilor, cauzele acestor schimbari sunt de natura hormonala.

Imi pare rau sa te dezamagesc, dar nu se poate sa existe menstruatie daca exista sarcina.Da, pot exista sangerari, dar acestea nu sunt sangerari menstruale, sunt cu totul si cu totul anormale si de cele mai multe ori sunt cauzate de o problema a sarcinii in sine si o pun in pericol pe aceasta. Femeile care sustin aceasta teorie nu au habar de cum le functioneaza corpul si partea rea este ca imprastie aceasta falsa informatie bazata pe necunstintele lor, cauzand dubii si in cazul altor femei.

Faptul ca luna aceasta a fost slaba cantitativ, menstruatia a fost normala pana acum, deci nu cred ca ar trebui sa te ingrijorezi.

| CristinaBabu11321 a răspuns:

Daca ai menstruatie normala cateva luni este imposibil sa fi insarcinata. In plus, pana acum trebuia deja sa se vada burtica.

| anonimxenotome explică (pentru CristinaBabu11321):

Eu oricum am burtica din cauza câtorva kilograme?