| Crystynutzaa a întrebat:

Daca primesc pastile anticonceptionale in fiecare zi dar abia am inceput sa primesc, si prietenul a dat drumu in mine, ar fi corect sa primesc pilula de a doua zi? Poate fi vreo reactie pozitiva sau negativa intre anticonceptionale si pastila de a doua zi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti primi pastila de a doua zi. Efectele adverse pot fi devastatoare. Pilula de a doua zi poate fi luata doar daca in ultimele 6 luni nu ai primit nici un tratament hormonal si, dupa administrare ei, nu ai voie sa iei, minim 6 luni, nici un alt tratament hormonal. In nici un caz ginecologul nu iti va permite sa o iei

| Crystynutzaa explică (pentru Brigaela):

Mersi mult pentru raspuns.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca iei corect si la prescriptia medicului anticonceptionale de ce vrei sa mai bagi bomba aia hormonala de contraceptie de urgenta in tine?

| Crystynutzaa explică (pentru suntserios):

Nu vreau sa bag nici o bomba. Pentru aceasta si am scris aici pe tpu.ro intrebarea data. Pentru un sfat.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai voie să foloseşti "pilula de a 2-a zi" în timp ce iei AC şi timp de MINIM 3 luni ( dar e PREFERABIL 6 luni ) DUPĂ ce ai întrerupt tratamentul cu AC!

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Ai un Prospect la AC Dimia!
Oare de ce NU-l citeşti?

Ţi-am spus şi la cealaltă întrebare că NU am găsit informaţii despre ele şi nici un Prospect :(
http://www.tpu.ro/......g-in-plus/

Dimia sunt SIMILARE cu Midiana ( care sunt autorizate şi la noi în România ) - deci, în principiu, sunt valabile informaţiile din Prospectul acestora:
http://www.anm.ro/_/_PRO/pro_2515_06.05.10.pdf?anmPage=879&ID=17582

Acolo se precizează foarte CLAR :
"3. CUM SĂ LUAŢI MIDIANA
Când trebuie să începeţi primul blister?
* Dacă nu aţi mai utilizat contraceptive hormonale în ultima lună :
Administrarea comprimatelor Midiana trebuie să înceapă în prima zi a ciclului, adică în prima zi a sângerării menstruale.
Dacă începeţi administrarea Midiana în prima zi de menstruaţie, sunteţi imediat protejată împotriva sarcinii.

Puteţi începe şi în zilele 2-5 ale ciclului menstrual, însă, în acest caz, asiguraţi-vă că folosiţi o metodă contraceptivă suplimentară (de exemplu un prezervativ) pentru primele 7 zile de administrare a comprimatelor." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/pro_2515_06.05.10.pdf?anmPage=879&ID=17582

Deci, dacă le-ai început în PRIMA zi de CM, atunci eşti PROTEJATĂ chiar din acea zi şi NU există risc de sarcină :)
Dacă le-ai început în zilele 2-5 ale CM, atunci TREBUIA să folosiţi prezervativ timp de 7 zile!

| Holy2010 a răspuns:

Cum sa PRIMESTI? Ca doar nu ti le aduce cineva zilnic pe tava. "Abia" ai inceput ce inseamna?! Daca iei anticonceptionale nu iei si pastila de a doua zi!

| Crystynutzaa explică (pentru Holy2010):

Am scris ca abia am inceput sa primesc pastile anticonceptionale. Iata ce inseamna.