| Radandam a întrebat:

Dacă rod pastila, cum ar fi Paracetamolul își mai face efectul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Genială intrebare, pot să-și dau un like... și asta e intre 2 mopuri (sic)

| raMLesS a răspuns:

Da, tot in burta ajunge.

| Floridori a răspuns:

Da.Ce te face sa crezi ca nu si-ar face efectul?

| WhiteLife a răspuns:

La Paracetamol, da, insa ar un gust groaznic. La altele nu e bine, pentru că unele substanțe sunt acoperite în așa fel încât să se descompună in intestin, nu in stomac, cele cu efect prelungit, iarăși trebuie să cedeze substanta treptat; altele nu sunt stabile la pH acid. In principiu este bine sa le iei așa cum sunt făcute.

| mastadont a răspuns:

Da. E posibil chiar să aibă un efect mai puternic la unele medicamente. Eu când aveam o durere groaznică de măsele mestecam nurofen forte. Își făcea efectul instantaneu și acesta era mult mai intens dar pe o durată mai scurtă de timp. Cred că se datorează faptului că o parte din medicament se absoarbe prin mucoasa bucală.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu incerca asa ceva. Are un gust oribil de amar

| liliana77any a răspuns:

Da, stai linistit.

| Anonim90945 a răspuns:

Salut! Da, desigur, daca rozi o pastila, nu se intampla mai nimic.(o digereaza mai repede stomacul) Dar depinde ce fel de pastila iei. Si paracetamolulu isi poate face efectul, dar nu le lua pe ambele.

| Andrei181 a răspuns:

Nu e chiar același efect dar totusi are.