| HappyGirl4 a întrebat:

Daca-s bipolara trebuie sa merg la psihilog sau la psihiatru?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Din cate stiu trebuie sa mergi la psiholog inainte ca sa-ti dea diagnostic real de bipolaritate si trimitere eventuala catre psihiatru.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Cat timp nu te-a consultat un medic e doar impresia ta, nu poti sa-ti pui singura diagnostic.

| NoFeelings a răspuns:

Nu cred ca trebuie sa mergi undeva.
Dar daca simti nevoia s-o faci, clar ca la un psiholog. Nu ai nevoie de psihiatru, nu ai probleme psihice. Si eu sunt bipolara, dar nu vad asta ca pe un lucru grav.

| Mozak a răspuns:

Nu trebuie sa mergi nicaieri, doar vezi sa nu pacalesti prea mult oamenii. Nu de alta, dar poate iti va afecta bipolaritatea la un moment dat sau te vei simti o persoana rea.
In mare spus, trebuie sa-ti controlezi cat mai bine ipocrizia, succes happy

| HappyGirl4 explică (pentru Mozak):

Eu ma refeream la boala...

| atipicalperson a răspuns:

Bipolaritatea nu implica probleme psihice, doar usoare schimbari de caracter. Acestea sunt prezente la foarte multe persoane happy Un psihiatru, dupa consultari, ti-ar oferi o prescriptie medicala pentru a atenua diferite tulburari psihice sau chiar a le asupri. Daca nu vezi asa ceva in comportament, nu vad rost in a merge la psihiatru. Consulta-te cu psihologul si daca te va sfatui el sa vizitezi psihiatrul, atunci poti face acest pas.