| wolfves a întrebat:

O sa ma duc la analize saptamana viitoare. Nu am mai fost de 1-2 ani. Problema e ca atunci cand am fost ultima data, a fost bine in general. La inceput, muream de frica (normal), dar femeia a fost super de treaba si m-am calmat, nu m-am uitat si a fost bine. Dupa cand am iesit, vorbeam cu mama ca a fost bine, m-am ingrijorat atat, dar uite ca am reusit.
Si dupa 10 m de mers, mi s-a facut rau, am stat jos pe niste scari de la un magazin, imi venea sa vomit si mama mi-a dat ciocolata si mi-am revenit dupa ce am mancat-o.
Nu stiu ce sa fac acum, nu vreau sa ma simt iar asa, plus ca nu am voie sa mananc dulciuri si alte prostii in perioada asta si chiar nu vreau sa o fac.
Nu stiu ce a fost cu reactia asta a mea, alti oameni nu patesc asa. E grav? Sunt eu prea sensibila cand raman cu mai putin sange sau?
Si alta intrebare : pot sa inlocuiesc ciocolata cu gemul facut in casa, poate si cu paine neagra (asta pot sa mananc) in caz ca mi se face rau?
Eu daca nu mananc, ma simt cam slabita. Si nu o sa pot manca pentru ca fac analizele.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Doja a răspuns:

Te duci la analize la prima ora de dimineata inainte de a manca. Iei cu tine un sandvis pe care il consumi DUPA ce ti se ia sange, si totul va fi ok.

Daca te trezesti sa te duci la 12 ziua la analize vei avea numai neplaceri.

In afara de asta, e normal sa ai o oarecare doza de emotie in privinta rezultatelor, dar daca nu ai facut nimic deosebit rau. n-ai de ce sa te panichezi. Te vei obisnui in timp.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă ţi se face rău de foame e clar că trebuie să mănânci ceva chiar şi gem cu pită dar dacă alta e cauza, fă o vizită la un medic

| Ha0t1c a răspuns:

Mi s-a luat sânge din mana dreapta când eram mic pana n-am mai simtit mana respectiva, cred ca vreo 30 de minute. Si nu mi.a fost rau, deci asta cu "sunt prea sensibilă când raman cu mai puțin sange" pică.
E doar frică din subconștientul tău, stari anxioase. Controleaza- te, nici macar nu e dureros.