| Girly97 a întrebat:

Imi spunea cineva ca daca imi place foarte mult ciocolata sau alte dulciuri si beau multa apa inseamna este posibil sa sufar de diabet. Dar beau apa de cand ma stiu iar ultima data cand mi-am facut analizele in iunie am avut glicemia 75 la ora 7 dimineata. Asadar se pare ca nu diabetul care 100% nu exista in cazul meu ar fi de vina ci probabil asa sunt eu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Stai liniștit, așa esti tu. Și eu beau vara tone de apă, nu mă complic cu sticle de 1/2 cand beau, că beau 2 de 2 l pe zi, cît despre dulce, daca sunt plecat în vreo tura cu bicicleta, deci daca depun efort considerabil, atunci dau pe dulciuri tot atitia bani că pe mîncare, că dacă nu măninc dulce, simt că nu am energie. Și eu sunt cu analizele foarte bune.

Bula
| Bula a răspuns:

1. Mananca doar ciocolata de caliate, facuta din cacao si lapte (fara adaosuri de e-uri), chiar daca cost un pic mai mult (eu prefer ciocolata neagra 85% sau ceea de lapte, care se topeste pe limba nemiscata).
2. Consumul de apa este in functie de organism. Poti elimina plusul prin urinare sau transpiratie.
3. Poti pune problema diabetului daca sangele nu ti se coaguleaza suficient de rapid (in caz de o julitura MICA, sangerarea trebuie sa se opreasca in 5, maxim 10 minute).

| blackann a răspuns:

Wow. incredibil cate mizerii poti crede. dosar penal pentru ca ai transferat 10 lei intr-un cont gresit, diabet pentru ca bei apa multa...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu,diabet ai când ți se vindeca foarte greu rănile,apar infecții spontan, transpiri a acetona,te duci la baie des,probleme cu vederea,cu inima,hipertensiune și multe altele. La sorămea îi cădea dinții de la diabet și are probleme cu vederea,la maică-mea in schimb era mult mai grav. Și eu sunt obsedat de dulciuri și nu am diabet,in ultimă vreme nu mai mănânc mult dar înainte mâncam enorm și nu aveam nimic,atâta că te îngrașă și are și alte efecte negative dar până la diabet e cale lungă,trebuie sa fi predispus că sa faci diabet nu oricine îl face!
Că bei multa apa e foarte bine,te hidratezi, nu are neapărat legătură cu diabetul, de la dulciuri bei multa apa, măcar e bine că nu bei sucuri gen cola, pepsi etc.De la dulciuri multe pot apărea carii dentare, sa îți cada masele in cel mai rău caz, dar asta daca nu te speli pe dinți frecvent, in special noaptea.
Nu te mai gândi la diabet și boli grave că ce gândești atragi, gândește-te pozitiv indiferent cat de greu îți e viața mereu să rămâi pozitivă că am observat că gândirea pozitivă e benefica pe termen lung.

| Alex1322 a răspuns:

Nu ai astea nu sunt semne

| Cristyedmnd a răspuns:

Depinde de organismul fiecăruia uite eu mananc o grămadă de ciocolata și nu mă îngraș chiar daca sunt băiat