| anonim_4396 a întrebat:

Daca stau picior peste picior imi amorteste piciorul de deasupra, e normal? Pare ca nu mai circula sangele..hmm.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Da, este normal. Si nu pentru ca nu mai circula sangele, Doamne fereste. Ca daca ai sta cateva minute/zeci de minute picior peste picior si nu ar circula sangele prin el probabil erai mort de mult (prin complicatiile stazei venoase si arteriale). Paresteziile si amorteala apar pentru ca faci compresie pe nervi, si e normal ca daca faci mult timp compresie pe nerv sa iti amorteasca ce e distal de acel nerv/sub nerv si sa isi revina la normal dupa ca nu mai faci compresie, si dupa ce revine la normal sa apara furnicaturi si chiar durere in acel membru.

Nu e indicat sa faci asta (compresie pe nervi/stai picior peste picior) pentru ca de aici se pot dezvolta niste boli, nu e o certitudine ca o sa te imbolnavesti daca stai picior peste picior, insa nici nu e de riscat cu sanatatea.

| anonim_4396 explică (pentru CuriousStuff):

Am inteles domn' doctor.

| CuriousStuff a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt departe de a fi "domn' doctor".

| anonim_4396 explică (pentru CuriousStuff):

Nu cred laughing

11 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

E normal.Si eu patesc asa.

| Regedesubmunte a răspuns:

Nu cred că e normal, am citit pe un site că dacă stai picior peste picior poți să te îmbolnăvești de o grămadă de boli!

| DrGoogle a răspuns (pentru Regedesubmunte):

Tu vorbesti serios? laughing

| Regedesubmunte a răspuns (pentru DrGoogle):

Da!

| DrGoogle a răspuns (pentru Regedesubmunte):

laughing

| Blogerblu a răspuns:

Nu este bine mie nu imi amorteste piciorul dar in fine
happy

laughing))))

| anonim_4396 explică (pentru Blogerblu):

Nici mie, a inceput acum ceva timp.Decat stau pe scaun toata ziua.

| bdyfvxgg a răspuns:

Nu e normal sa stai picior peste picior. esti tip